Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една от 7 жени в света се разболява от рак на гърдата

Специалисти съветват жените да си правят преглед на ранна възраст за рак на гърдата

Заради ограниченията в пандемията състоянието на много жени с рак на гърдата се е влошило

Снимка: БГНЕС

Кампанията „Продължавам напред“ в подкрепа на жените с рак на гърдата и техните близки организира Сдружение "Избери България".

Тази кампания беше продиктувана от необходимостта да информираме жените, хората в България за възможностите за лечение на тази болест. От гледна точка на моята професия – журналистическата, намирането на навременната информация за това как да преминеш, кого да потърсиш и към стъпки да се насочиш. Информацията в днешния живот се оказа решаваща, но ми се струва, че по отношение на възможностите за лечениe на рака на гърдата тази информация не е достатъчна. Това ни мотивира и стимулира да направим тази кампания, да информираме хората. Ние не сме лекари, но в нашата кампания се включиха водещи онколози", каза за БНР Екатерина Генова, изпълнителен директор на Сдружение "Избери България", което организира кампанията „Продължаваме напред“ в подкрепа на жените с рак на гърдата и техните близки.

В социалните мрежи са публикувани видеофилми с информация за заболяването рак на гърдата.

„Според статистиката от 2020 година в света на всеки 20 секунди  се диагностицира жена с рак на гърдата. В Европа те са над 355 хиляди за 2020 година. Над 91 хиляди са загубили битката с рака на гърдата. Вече говорим не за една от 8, а за една от 7 жени на възраст до 74 години, която би се сблъскала с такава диагноза. В България през 2020 над 4 хиляди и 60 жени са се разболели, което означава, че 25,5 % от всички жени с рак страдат от това заболяване", каза в предаването "Хоризонт до обед" д-р Антоанета Томова, онколог.

По думите ѝ, когато се диагностицира рано заболяването, то може да бъде изкоренено.

"За 33 години се отбеляза колосален напредък в лечението на много от раковите диагнози и най-вече при рака на гърдата. За съжаление от март 2020 с тези пикове на Covid-19 и различни рестриктивни мерки се измести фокусът на внимание на обществото с тази нова напаст. И отново, след като до март 2020 ние виждахме малки тумори около и под 1 сантиметър и можехме много надеждно да ги излекуваме изведнъж отново се върна този кошмар от преди  над 30 години, в който да виждаме големи прогресирали тумори, метастазирали тумори дори при млади жени - на 30,32,33 години, които идват при нас в четвърти стадии и това е най-лошата последица от тази пандемия с Covid-19, защото такива хронични диагнози като раковите останаха на 2-ри или на 20 план, а може би стреса отключи и ускори развитието им. Затова апелирам към всички жени, които са над 20 години да ходят на профилактични прегледи при правилните специалисти към онкологичната мрежа, за да могат надеждно да бъдат проследени и навреме да бъдат диагностицирани тези, които носят това заболяване".

Тя коментира, че съществуващите ваксини за предпазване от Covid-19 се понасят добре от болните от рак и могат да се поставят и на тези хора.

„Те могат да я направят по всяко време, ако са в ремисия или са на хормонално лечение или са на лъчево лечение. Ако са на по-агресивни методи оперативни или химиолечение са им необходими две или три седмици да се възстановят  след операцията или курса и да приложат ваксините. И американското и европейското общество по медицинска онкология  препоръчват на пациентите да си направят ваксини с цел да се предпазят. Това горещо се препоръчва от науката", допълни д-р Томова.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37