Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лиляна Петрова – Лулу провокира с картини, вдъхновени от реални истории по време на криза

Изложбата „Живот с корона“ – един разказ за човека към човека

Лулу с част от картините от "Живот с Корона"
Снимка: Бойко Кичуков

Зад артистичния псевдоним, даден й от децата, на които е преподавала рисуване, Лиляна Петрова разкрива своето собствено виждане за изкуство. Тя познава много добре живописната традиция, но обича да експериментира с техники, цветове и материи. През последните години  Лулу представя своите картини в престижни галерии в Лондон, Флоренция, Кан, София и други. През 2018 година Нюйоркското списание за изкуство ArtTourInternational нарежда Лиляна Петрова сред 60-те най-успешни артисти в света. 

„Живот с Корона“ е програмиране за щастие“, казва Лиляна Петрова. Картините са бягство от ежедневие, наситено със страх и предимно черна статистика, но все пак задават един основен въпрос. 

Какво е да живееш в условия на пандемия?

„След като мой много  близък човек ми изпрати своя снимка, на която беше с маска, аз просто започнах да рисувам. Тръгнах  от скица на лице с маска и ужасени очи, които не знаят какво точно се случва. Рисунките започнаха да  разказват", споделя Лулу.


„В тези абсурдни времена на страх, и притеснение се случват и много красиви неща около нас. За мен изкуството винаги носи тази радост, насладата да видиш нещо, което не ти съобщава колко е страшно.“

За Лулу картините са молитви. "Всеки ден се моля за добро и благополучие, малко да се успокоят нещата, защото за мен този период на пълна изолация, беше и период, в който да мога да намеря себе си."

Докато наблюдава хората и разказва техните истории, без да има възможност за реален контакт, чуждите емоции се отразяват и върху картините, дават им живот.

„Това е трансформация от емоции, състояния и чувства. Един страх се опитах да го превърна в блян и вяра и надежда за добро. Исках с този проект да покажа колко силно може да влияе изкуството. Образа и звука са мощни като лекарство. Творецът може да влияе изключително силно. Аз търся лечение в изкуството." 

Изложбата е от  29 октомври до 14 ноември  в галерия "Неолукс".

Освен живопис, "Живот с Корона" включва и кратък филм мултимедия, музикална интерпретация на композитора Симо Лазаров, както и ревю с авторски облекла. 

Интервюто с Лиляна Петрова можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17