Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Израел е създадена система за грижа за дърветата

Снимка: СИДП

Битката за климата започва от грижата за всяко дърво. Битката за климата започва от грижата за всяко дърво. В Израел е създадена интересна система за грижа за дърветата.

„Нарича се “система за управление на урбанистични гори“. Това е компютърна програма, която съдържа нещо като „медицински картон“ за всяко дърво , което расте на дадена територия. Описани са не само тези по улиците и парковете, но и в междублоковите пространства, а и някои от частните домове. Инженери по озеленяването са прегледали картона на всяко дърво, в който има и негова сателитна снимка, така че да бъде изследвано от всякъде. Специалистът назначава режим на грижи. В момента, в който тази препоръка се регистрира в компютъра, става задължителна. И за да няма фрази от типа „не разбрах“ или „забравих“, програмата „напомня“ кога трябва даденото дърво да бъде полято, подкастрено, лекувано, до се сипят торове за подхранване и др. Ако само с един ден се забавят предписаните грижи, страницата от системата „напомня за себе си“, святка или бучи както докоснат автомобил с програма за защита.

"Много от кметствата в Израел се заинтересуваха от нашата програма. Тя им позволява не само да имат карта на дърветата, но и да знаят какво е истинското състояние на всяко от тях. Идеята дойде след един много нашумял нещастен случай. Дърво падна и уби минаваща под него жена. Вярно е, че инцидентът стана по време на буря, но определено е можел да бъде предотвратен, ако се е знаело какво е състоянието на дървото. Решихме, че всяко дърво трябва да бъде снимано и описано. Така се родиха компютърните им „медицински картони“. Интересуваме се от възрастта, видими проблеми от миналото, местоположението му- дали е на шумна и замърсена улица или е в парк, например. Имаше дървета, които преценихме като опасни. При това не само заради повредена коренова система или увреждане на стеблото или клоните, а защото са на неподходящо място. Дърво с отровни плодове растеше в двора на детска градина. Препоръката бе внимателно да се изкорени и пренесе на там, където децата няма да могат да го приближат, а на мястото му да се засади безопасно плодно дръвче. По нашата схема бяха пренесени и вековните дървета от вело-алеята в средата на основния булевард на Яфо-ждерод Йерушалайм. На нейно място ще минава трамвая, но дървета бяха пренесени в крайморския парк, който до скоро беше голо, затревено място. Сега под сянката на бившите дървата от булеварда се събират като на пикник големи семейства", каза за БНР Таня Каплан.

Тя заяви,  че при проучването на дървета се интересува дали ниско над върховете им или в корените им минават електрически жици, а също тръби или други съоръжения, с които могат да си пречат.

"Има случаи, когато кметства решават да спестят и да не прилагат нашата програма, която изисква засилване на екипите на озеленителите. След нещастния случай със загиналата жена, общините, които уж икономисваха и не влизаха в системата ни, ни потърсиха, защото е по-евтино да се поддържат дърветата, отколкото да се плащат обезщетения".

Според Таня Каплан създаването на електронна картотека на дърветата става световна тенденция.

"Но това не е достатъчно. На базата на нашите наблюдения и на от много показатели в дадения район, можем да препоръчаме най-подходящия вид. Критериите са да са полезни за хората, да са устойчиви на болести, да не цапат около себе си, да се вписват в местния ладшафт. Най-често срещани дървета в Израел са фикусите и палмите. Според нас палмите са подходящи само за пътни артерии. Иначе не дават достатъчно сянка и трудно се поддържа хигиена под тях. За предпочитане са паркове - градски природни резервати. Те са доказано важни за запазване на местната еко система и най-вече за различни ендемични растения и животни, които живеят под тях или птици на тях. Най-известния такъв парк е Кармел, над Хайфа. Такъв парк не е нeoбходимо много да се полива често, защото местата флора е устойчива на засуха, а и кореновата система е дълбока и ги прави издържливи и на наводненията. Все пак имаме датчици, които сигнализират, ако дървото критично се обезводнява и ако го нападнат паразити или плесени. Тогава системата също сигнализира и изисква да му са притекат на помощ".



Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28