Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ловешко децата се връщат в клас най-рано следващата седмица

Снимка: БГНЕС

Все още обаче не е ясно кога точно в област Ловеч ще бъде възстановено присъственото обучение за учениците от първи до четвърти клас. 

В областта близо 66% от паралелките от първи до четвърти клас ще преминат в присъствена форма на обучениено това може да стане най-рано във вторник следващата седмица, защото тестове все още не са доставени.

Началникът на Регионалното управление на образованието Еленко Начев поясни, че в клас ще се върнат децата от 140 паралелки в шест общини в областта, в които се отчитат над 500 новозаразени с коронавирус на 100 000 души население. 

На всички директори са изпратени клипове, където се показва как се вземат тестовете. Директорите са създали необходимата организация, като за това са изградени екипи от минимум двама човека във всеки от класовете“, посочи Начев пред БНР.

В някои училища обаче такива екипи все още не са сформирани. Има достатъчно време, увери началникът на РУО – Ловеч.

Ако тестовете пристигнат тази седмица, присъственото обучение на малките ученици ще може да започне след изборите и неприсъствения понеделник следващата седмица, поясни Еленко Начев.

„В момента, в който дойдат тестовете, ние ще предупредим директорите, ще ги раздадем на всички училища, по два теста да има за дете, за два пъти.“

Обучението от разстояние ще продължи в училищата в селата Малиново, Александрово, Глогово, Бабинци и Дебнево, както и в още две учебни заведения - в Ловеч и Луковит, тъй като там по-малко от 50 процента от родителите са дали съгласие за връщане на децата им в класните стаи. В някои училища присъственото обучение ще бъде възстановено само за част от паралелките

Как ще протича обучението на децата, които ще останат по домовете си:

„Синхронно или асинхронно. Там, където училището има технологични възможности, децата ще виждат какво се случва в самия клас, все едно реално са в класната стая. Там, където не позволява, училището създава тази организация.“

Където няма технологично обезпечаване и децата не разполагат със собствени устройства, материалите ще се разнасят на хартия, допълни Еленко Начев.

„Няма да стане хаос. Училището създава тази организация и няма да има деца, които ще останат извън обучението“, увери той.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36