Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Основен проблем във Великобритания е окомплектоването на съставите на СИК

Марин Райков: Технически и организационни проблеми за изборите на 14 ноември на ниво посолство няма

Марин Райков
Снимка: bulgarianembassy-london.org

Каква е подготовката за избирите на 14 ноември в Обединеното кралство

В интервю на БНР посланик Марин Райков заяви, че технически и организационни проблеми на ниво посолство в Лондон няма.

„Разбира се, ако ви кажа, че няма проблеми, ще излъжа. Проблемите най-често произтичат от бих казал, някои елементи на самото изборно законодателство. Трябва да бъде ясно едно - Министерството на външните работи и посолството извършват една огромна работа, но нито външно министерство, нито посолството сме изборна администрация. Ако следващото Народно събрание приеме адекватно изборно законодателство и ЦИК, например, стане професионален орган, ако се създаде РИК-чужбина, съм убеден, че много от проблемите, с които се сблъскваме, биха били решени. Ще ви дам само един пример за проблемите в изборното законодателство. Много ясно говори фактът, че ние сме например длъжни да открием секция на място, където няма нито едно заявление за гласуване и това е по силата на така наречения „принцип на автоматичните секции“, т. е. - място, където преди това са гласували преди години повече от 100 души. В момента основен проблем за нас във Великобритания е окомплектоването също така на съставите на СИК. Факт е, че липсват навременни решения на ЦИК относно предложените им от посолството, разбира се, чрез външно министерство, промени в съставите. В момента все още липсва, давам ви го като пример, консолидирана таблица, т.е., ясен списък с актуалните състави на секционните избирателни комисии. Вместо това ни се изпращат някакви откъслечни, леко объркани решения за съставите, които не вършат никаква работа и има действително риск редица комисии да се окажат с непълен, неясен или, да не бъда негативно настроен пророк, дори с нелегитимен състав в деня на изборите, ако това не се промени и то доста бързо."

Всичко наред ли е с осигуряването на бюлетини и машини?

„Принципно, да. Бюлетините за 130 секции вече са в посолството. Само за да ви дам ясна картина, ние говорим за провеждане на избори в общо 132 секции, 46 от които са в Лондон, а 4 в посолството. Дори бюлетините за секциите на остров Ман и остров Джърси също са пристигнали до съответните дестинации. Очакваме всички 92 машини да пристигнат днес или утре в посолството. Смятам, че всички материали до секциите извън Лондон ще заминат от посолството вероятно в четвъртък, не е изключено де е и в петък. Бюлетините и евентуално машините за втория тур, ако въобще има такъв, ще бъдат изпращани директно до съответните секции, тъй като няма технологично време те да минават през посолството."

На базата на регистрирането за гласуване очаква ли се отново голяма активност на българите на Острова?

„Да, това е чувствителен въпрос. Разбира се, трудно е да се предвиди избирателната активност, особено при положение, че изборите са „2 в 1“. Но е видно, за мое съжаление, рязкото намаляване в броя на подадените заявления. Преди малко ви дадох един пример. Това може да се дължи, разбира се, и на автоматичните секции, за които споменах, но може да се дължи и на някаква изборна умора и разочарование на някои граждани, които за трети път в рамките на седем месеца ще трябва да отидат до урните и то в ситуация на продължаваща пандемия. Външно министерство, знаете, че отдавна се застъпва за обсъждане на така наречената „активна регистрация“ на желаещите да гласуват, което ще улесни максимално изборния процес, но позволете ми да припомня, че за изборите през април и през юли имаше огромно напрежение около броя на секциите в Обединеното кралство. Тогава посолството подкрепи активно увеличаването на броя на секциите. От 35 през април станаха 135 през юли, но броят на гласувалите остана практически същият. Активност, според мен, от 10-15% не е, както казвате вие, висока активност, а изборите са много скъпи и плащаме ние, които си плащаме данъците в България. За мен най-важното е в момента да излезем извън схемата „Много искам да гласувам, но май всъщност нямам желание, все нещо ми пречи“. Основното ми послание е: Нека спокойно и съвестно да изпълним гражданския си дълг и да дадем шанс за едно добро управление на България."

Споменахте вече за някои проблеми, а има ли някакви сигнали за нередности?

„За съжаление до нас достига информация за някои, нека условно да ги нарека, „съмнителни практики“. Официално в посолството са постъпили две жалби, адресирани до ЦИК от български граждани, които твърдят, че има директна злоупотреба с техните лични данни, предвид включването им в секционни избирателни комисии без тяхно знание и без тяхно съгласие. Имаме непотвърдени сведения и за други подобни случаи, редица обаждания. Отделно от това посолството има определени съмнения относно процеса за подаване на заявления за гласуване както за тези, така и за изборите през юли. Но искам да подчертая, че посолството не е разследващ орган и посланикът няма тази функция, за да коментира подобни случаи в подробности. Ние сме изпратили постъпилата до нас информация до София с оглед, ако бъде преценено, да бъдат сезирани компетентните институции, които да установят доколко има нарушение на закона или не. Има и някои единични опити за възпрепятстване, бих казал, на изборния процес от български граждани, които си имат свои си някакви цели или са подтиквани от определени лица, които вероятно не пребивават в Обединеното кралство. Посолството е предприело всички действия тези опити да не успеят. Както казваме в такива случаи, със или без тяхно участие избори ще има. Важно е те да бъдат успешни, важно е да гласуват колкото се може повече от нашите сънародници в Обединеното кралство. Всички условия за това са налице."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програма за младежи от 18 до 29 години от уязвими групи за стажуване в друга страна членка на ЕС

Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз.  Тази възможност се предоставя  по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май.  Мярката предвижда 68 младежи от..

публикувано на 22.01.25 в 22:12
Лидерът на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо говори в долната камара на испанския парламент, Мадрид, архив, декември 2024 г.

В Испания заради коалиционни неразбирателства февруарските пенсиите ще са по-ниски от януарските

Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..

публикувано на 22.01.25 в 21:53

Ясни са състава и ръководството на постоянните комисии в НС, опозицията само с 1 председателско място

Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25.   Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..

публикувано на 22.01.25 в 20:32

Георги Господинов: Радиото е медията на общността

Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..

публикувано на 22.01.25 в 20:22

Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта

Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта. През първите девет месеца на 2023 година са били обявени 109 000 свободни работни места. През същия период на 2024 година те са с 10 хиляди по-малко. Най-голямо е търсенето на кадри за образованието. От общо заявените 99 000 работни места за 47 500 са намерени работници...

публикувано на 22.01.25 в 20:07

Мадрид е домакин на 45-ото издание на Международния туристически панаир

Световният туризъм се среща в Мадрид. В испанската столица днес започна най-важното международно събитие в туристическата индустрия. В 45-ото издание на Международния туристически панаир участват 156 държави и 9 500 компании.  През уикенда изложението ще бъде отворено за широката публика като организаторите очакват над 100 000 посетители.  В..

публикувано на 22.01.25 в 20:04

Прибраха отново безстопанствени животни на път край Кюстендил

Прибраха отново безстопанствени животни -  този път кози, на пътна отсечка край Кюстендил, каза за БНР кметът на общината инж. Огнян Атанасов.  Същевременно от създадената преди седмица към областната управа междуведомствена комисия започват проверки на животновъдни обекти и на безнадзорни и нерегистрирани животни. Проверките ще се..

публикувано на 22.01.25 в 19:44