Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Твърде голям, за да фалира и… да съществува

Снимка: https://www.rawpixel.com/

Всяка компания има свой жизнен цикъл, а колкото и успешна да бъде идва момент на залез. На дали има човек, който би оспорил това твърдение. Напоследък ставаме свидетели на пазарни мастодонти, които започват да се раздробяват, за да подобрят финансовото си състояние.  

129 години по-късно ….  

Основан от Томас Едисън General Electric или GE, както рекламните стратези предпочитат да наричат мастодонта, той непрекъснато се разраства, като през годините стъпва и разработва различни бизнес ниши, от които, разбира се, печели. Но в бизнеса не винаги пътят е напред и нагоре. Световната финансова криза от 2008 година удря компанията по невиждан към онзи момент начин и от тогава до ден днешен тя се бори с голямата си задлъжнялост. През 2018 г. дори тя отпада от индустриалния индекс Dow Jones, след като е била част от него от създаването му през 1896 г. Акциите на компанията губят по около 2% годишно от 2009 г. Една от причините за скептицизма на Уолстрийт са именно големите дългове през последните години. „Твърде голям, за да фалира“ е определение, което GE носи, но за което сега се налага да поработи.  

Първи на пазара ще се появят GE Healthcare, което се очаква да стане факт в началото на 2023 г. Година по-късно GE Renewable ще обедини енергийните звена на американския мастодонт. Авиационната компания ще се ръководи от настоящия главен изпълнителен директор Лорънс Кълп и се очаква именно тя да бъде големият печеливш бизнес. За мнозина анализатори раздялата не просто не е изненада, а дори е забавена – преструктурирането на огромните дългове обаче отнема време на мегаструктурата.  

Акциите на компанията веднага поскъпнаха след анонса.  

Конфликт с акционерите 

И ако тъмните облаци над американската компания започнаха да се разсейват, в Япония – времето остава много лошо. КорпорациятаToshiba също представи плановете си да се раздели на три, като отдели два от основните си бизнеси - енергийният и инфраструктурният и този за мобилни устройства и полупроводници, в отделни компании. Според ръководството на компанията разделянето е най-добрият начин да се подобри стойността за акционерите, с част от които ръководството е в тежък конфликт.

Изкушените от темата със сигурност помнят, че от 2015 година компанията премина през серия от кризи, които започнаха с голям счетоводен скандал. Тогава, за да избегне делистване, компанията успя да си осигури финансова помощ за над пет милиарда долара от над 30 чуждестранни инвеститори. Оттогава обаче съществува напрежение между тях и ръководството.  

Лекарства и козметика – две пазарни ниши, две компании  

Американската компания "Johnson & Johnson" също обяви разцеплението си – едното й подразделение ще се занимава с медицински изделия и лекарства, а друго - с козметика. Подразделението за лекарства ще запази името си. Именно то ще продължи да се занимава и с ваксината на компанията Janssen, която е собственост на "Johnson & Johnson".  

Все още няма яснота как ще се казва другата фирма, която ще се занимава с козметика. Очакванията обаче са тя да генерира приходи от 15 млрд. долара на година. 

Разделението трябва да бъде приключено в следващите две години, а аргументът за него е – по-бърз отговор на развитието във всички сектори. 

Подробностите може да чуете в звуковия файл. 

Всички епизоди на подкаста "На всяка цена" можете да слушате:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57