Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект навлиза навсякъде

Шест са българските поправки в етичните стандарти, разработвани от ЮНЕСКО

Мариана Тодорова
Снимка: Иван Русланов

Шест български поправки влязоха във финалния проект на документа за етични стандарти на изкуствения интелект, който Генералната конференция на ЮНЕСКО ще гласува на сесията си този месец. Документът няма обвързващ характер. 

Българските предложения за поправки са били подкрепени и от други страни.

Най-важната поправка, предложена от страната ни, е тази, разписваща, че когато някой ползва продукт или услуга, създадена пряко или косвено от изкуствен интелект, трябва да бъде информиран за това, уточни пред БНР доц. Мариана Тодорова, доктор по футурология и учен от Института по философия и социология към БАН, която участва в разработването на етичните стандарти.

„Когато някой чете информация, генерирана от алгоритми, невинаги знае това. Големите компании отдавна ползват подобен метод, за да конструират информационни, научни статии. Много често вече се използва изкуствен интелект, за да се диагностицират различен тип заболявания, особено в образната диагностика. Във фармацията има няколко пробива за антибиотици, към които не бихме имали резистентност.“

Винаги следва да имаме съзнание и за рисковете, отбеляза доц. Тодорова в предаването „Преди всички“.

Снимка: Pixabay

„В много области голяма част от професиите ще бъдат заменени чрез роботизация, автоматизация и навлизане на изкуствен интелект. В друга част ще се наложи да има сътрудничество. Освен лекарите можем да дадем за пример и юристите. Има много платформи, които се ползват вече за правен анализ. Навсякъде навлиза изкуственият интелект.“

Има картини, генерирани от изкуствен интелект, посочи футурологът.

„Вече говорим за компютърно изкуство, изкуство, генерирано от изкуствен интелект, трансчовешко изкуство. Има генерирана статия, има генерирани кратки стихове, кратки литературни истории и сюжети за филми.“

Втората важна поправка касае наблюдението на здравето, защото има всякакъв вид устройства и аксесоари, които могат да анализират физическите ни показатели, подчерта Мариана Тодорова.

„Защото така могат да се съберат много чувствителни данни извън нашия конкретен здравен статус.“

Американските полицейски служби използват системи, в които изкуствен интерект прави анализ на престъпността, в базите данни обаче са привнесени различни расови и други предразсъдъци, като това изкривява анализа, поясни още тя. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Относно китайската система за социален рейтинг, базирана на изкуствен интелект и лицево разпознаване, която предвижда различни стимули и наказания, базирани върху поведението, доц. Тодорова изтъкна:

Това наистина е контрол – и на личностно ниво, и на обществено ниво. Много държави вече искат тази система да се забрани.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18
Донка Михайлова

Донка Михайлова: Ако ВиК услугите се окрупнят, сезираме Конституционния съд

С пети пореден законопроект се прави опит да бъдат консолидирани ВиК услугите. Общините за пореден път се обявяват "против" окрупняването на водния сектор и изразяват своите опасения. НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК Ако общинските ВиК дружества бъдат включени в консолидираните райони, общините ще бъдат лишени от..

публикувано на 10.07.24 в 08:23

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността . Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо". " Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население ", смята Куманов. България бави плановете за речните..

публикувано на 09.07.24 в 08:55

Лидерите на държавите от НАТО се събират във Вашингтон

Лидерите на страните членки от НАТО се срещат във Вашингтон, където ще отбележат 75-ата годишнина от създаването на най-голямата организация за сигурност в света.  В срещата ще вземат участие лидерите на 32-те държави членки от Европа и Северна Америка. България е представена от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. В..

публикувано на 09.07.24 в 05:28