Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Марков: Съдебната реформа може да падне жертва на по-належащи проблеми

Проблемът е системен, а не в личността, казва експертът за заявените от ПП смени на Гешев и Цацаров

Димитър Марков
Снимка: www.csd.bg

Бъдещото управляващо мнозинство е изпълнено пред няколко предизвикателства от гледна точка на времето. Това каза пред БНР Димитър Марков, експерт в Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията относно вероятността за провеждане на съдебната реформа, заявена като предизборен ангажимент.

„Не очаквам Планът за възстановяване и развитие да бъде одобрен и да започне да се изпълнява в краткосрочен период от време. Реалистично преди Нова година там няма да имаме съществено развитие. Имаме мнозинство, което още не сме видели доколко ще бъде стабилно. Голяма част от наблюдателите смятат, че това е мнозинство, което е с по-кратък от четиригодишния хоризонт на управление. От друга страна имаме предстояща смяна на ВСС догодина. Това са много фактори, в които тази реформа би трябвало да се движи и е много трудно на този етап да се предвиди до каква степен те ще успеят да я прокарат в рамките на подобен времеви хоризонт.“

Марков очаква „много проблеми извън съдебната реформа, по които тези четири формации ще трябва да седнат на масата за преговори“.

„И имам известни подозрения, че съдебната реформа може да остане на заден план, ако преговорите в посока по-важни и спешни неща стигнат до задънена улица, наложи се правенето на компромиси. Съдебната реформа, малко или много, ще падне жертва на други, по-належащи проблеми.“

Относно посочената като приоритет на ПП смяна на главния прокурор Иван Гешев и на председателя на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Сотир Цацаров експерът коментира:

„Съществена част от партиите по време на кампанията заложиха на тази карта. Специално Антикорупционната комисия беше предмет на поредица реформи, коя от коя по-неуспешни. В това отношение бързината не е факторът, на който да се залага. Там реформите трябва да бъдат извършени внимателно, така че след някоя и друга година поредните управляващи да не обсъждат отново поредната доза промени, с които целта отново да бъде смяната на ръководителя на този орган.“

Според Марков изборният ентусиазъм трябва да бъде охладен и да се води експертен разговор защо не работи тази институция.

„Проблемът е системен, а не в личността“, подчерта той в предаването „Преди всички“. По думите му реформите трябва да са такива, така че след време да не се обсъжда отново „личността на поредния ръководител, който по някаква причина е станал неудобен“.

Запитан необходимо ли е още едно разследващо звено в сферата на корупцията, Димитър Марков заяви, че е порочна практиката когато една система от институции не работи усилията да се фокусират върху „създаването на паралелна система, която по магически начин ще започне да функционира ефективно“.

Потенциално опасна практика е да се раздават разследващи правомощия на различни институции с цел да се преодолеят съществуващи слабости, подчерта той.

Димитър Марков смята, че темата за промените в Конституцията ще се върне обратно в дневния ред.

„Особено при това съществено променено мнозинство в управлението.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45