Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как снимката на Айше Емин от Рибново стана най-успешният предизборен плакат

Виждат ли партиите готовността на хората от смесените региони да излязат от модела на етническия вот

Снимка: Личен архив

Има ли пробив в етническия вот след парламентарните избори на 14 ноември? Повод да си зададем този въпрос е една снимка на млада жена от Рибново, обявила явно в социалните мрежи, че гласува за "Демократична България".

Тази снимка, направена на терасата в семейната къща на Айше и Мустафа Емин, имаше хиляди споделяния и неволно се оказа най-успешният предизборен плакат. А всъщност е направена по повод годишнина на младото семейство. Те са високо образовани хора, завършили Висшия ислямски институт в София, а след това и Софийския университет. Имат семеен бизнес в столицата и две деца.  

Готовността на хората от смесените райони да излязат от модела на страха и зависимостите по време на избори и неготовността на партиите да видят тези процеси на трансформация коментира пред БНР Мустафа Емин, който е част от Националния съвет на "Да, България".

"2017 година аз станах учредител на "Да, България". Имаме последователна политика в смесените райони да се опитаме чрез политики на идеите да развием тези населени места. Ние сме претърпели много упреци от хора, които са на високи постове в обществения, политическия и духовния живот на българските мюсюлмани", каза той и обясни, че предизборната мобилизация на хората от тези региони минава през много специфични ниши и зависимостите са много. 

Според него в националните политически формации липсва експертиза, свързана с малцинствата:

"Експерти, които да могат да разработят ясни партийни стратегии как да се проникне в тези региони. Хората там се считат за непредставени".

Интервюто на Кети Тренчева с Мустафа Емин в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителството назначи трима областни управители

Коалиционното правителство започна да попълва втория ешелон в изпълнителната власт. С решения от днес са назначи новите областни управители в Хасково, Шумен и Търговище. Досегашните подадоха оставки след призива на лидера на "ДПС- Ново начало" Делян Пеевски те да се оттеглят. Областен управител на Хасково става Стефка Стефанова. Тя е заемала същата..

публикувано на 05.02.25 в 13:47

24-годишен шофьор с 2,27 промила е задържан на пътя Пампорово - Смолян

Задържаха 24-годишен, шофирал с 2,27 промила по пътя Пампорово – Смолян.Тази сутрин около 08:00 часа, на пътя, полицейски патрул спрял за проверка лек автомобил, управляван от 24-годишен жител на Смолян, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Смолян. При извършен тест с дрегер уредът е отчел 2,27 промила. На водача е издаден..

публикувано на 05.02.25 в 13:34
Красимир Янков

Гражданското движение за президентска република започва подписка за референдум

Гражданското движение за президентска република, оглавявано от бившия народен представител от БСП Красимир Янков, започва организация за национална подписка за свикване на референдум и промени в Конституцията за смяна на модела на управление на страната от парламентарна в президентска република, в която президентът да носи отговорността за..

публикувано на 05.02.25 в 13:27
Андрей Райчев

Андрей Райчев: Има преподреждане на политическите съюзи

Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и коментира: "Управляващите са много неочаквана комбинация, при това - неопределена. Обичайните съюзи, които сме свикнали да виждаме, се разпадат и възникват нови . Въпросът, който ГЕРБ има да реши -..

публикувано на 05.02.25 в 13:21
Йошуа Бенгио

Експерт: Надпреварата в сферата на ИИ крие големи рискове

Надпреварата за надмощие в областта на изкуствения интелект, предизвикана от неотдавнашната паника около китайския чатбот "ДийпСийк" (DeepSeek), рискува да засили екзистенциалните опасности от суперинтелекта, според един от "кръстниците" на ИИ Йошуа Бенгио. Експертът е автор на първия Международен доклад за безопасността на ИИ, който ще бъде..

публикувано на 05.02.25 в 13:17

Станаха ясни номинациите за наградите "Икар"

Актьорът Явор Милушев ще получи наградата "Икар" за изключителен принос към българския театър, съобщиха от Съюза на артистите в България. Днес станаха ясни номинациите в различните категории. За водеща мъжка роля отличието ще си оспорват Мак Маринов, Самуел Финци и Симеон Дамянов, а при дамите борбата ще е между Албена Павлова, Невена..

публикувано на 05.02.25 в 13:07
Дмитрий Песков

Кремъл за готовността на Зеленски за преговори: Празни думи

Кремъл определи днес изказването на украинския президент Володимир Зеленски, че е готов за преки преговори с руския си колега Владимир Путин, като "празни думи", предаде АФП. "Засега това не може да бъде разглеждано различно, освен като празни думи", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти, след като Зеленски каза в интервю,..

публикувано на 05.02.25 в 12:57