Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Участъкът съчетава голяма денивелация с остри завои

Две основни версии за катастрофата на „Струма“, предстои ДНК анализ

В изгорелия автобус са пътували 12 деца

| обновено на 23.11.21 в 08:38
Снимка: БГНЕС

„Този участък е наистина много тежък – с огромна денивелация, в комбинация с остри завои. При миг невнимание може да се стигне наистина до тежък инцидент“, заяви пред БНР кметът на Перник Станислав Владимиров след тежката катастрофа на автомагистрала „Струма“ тази нощ, при която автобус се запали и загинаха повече от 40 души.

Владимиров потвърди, че в участъка стават много инциденти и в двете посоки.

„Много бързо са действали и Бърза помощ, и Полиция, за да могат да спасят пострадалите“, обясни Владимиров.

Картината е ужасяваща. Не всеки може да издържи на тази картина. В детайли трагедията ще се изяснява в хода на разследването. Не е за гледане там. От моя опит – такова нещо аз не съм виждал досега. Хората са скупчени. Хората са на въглен вътре“, каза на брифинг на мястото на катастрофата вътрешният министър Бойко Рашков, който е и бивш директор на Националната следствена служба.

„Трябва да се идентифицират оттук нататък и да се установява човек по човек. Едва тогава ще може да се каже колко са на брой“, допълни Рашков.

Пътували са 4 автобуса и е възможно пътници да са се прехвърляли, затова е трудно да се каже колко са жертвите в изгорелия автобус, уточни Бойко Рашков.  

„Напълно е възможно това запалване да се е получило в резултат на допира до мантинелата. Но това са наши версии, първоначални.“

Снимка: БГНЕС

Това е непозната по своите мащаби човешка трагедия, подчерта заместник-главният прокурор Борислав Сарафов.

„Имаме информация, че в този автобус са пътували 52 пътници, от тях 12 са били деца“, добави той. По начална информация пътниците са граждани на Северна Македония.

Към местопроизшествието пътува екип от съдебни лекари и биолози. Предстои ДНК анализ.

Ако е необходимо, ще се иска и съдействие от РСМ, допълни Борислав Сарафов в предаването „Преди всички“.

Снимка: БГНЕС

Работи се по две версии за пътния инцидент - човешка грешка и възникнала внезапно техническа неизправност, поясни Сарафов. По думите му човешката грешка никога не е изключена. 

Оцелелите се разпитват от екип на Националната следствена служба. 

Автобусите за спирали за почивка, затова ще се уточнява имало ли е прекачвания на хора, потвърди Борислав Сарафов.

Ще се мери наклонът на пътя и ще се установяват неговите характеристики.

Такъв инцидент се разследва много трудно и много дълго, каза пред БНР следователят с дългогодишен опит Георги Илиев.

„Условията, при които ще бъде извършен огледът, са сложни. Огледът трябва да бъде извършен много прецизно. В огледа трябва да участват специалисти по пожарно дело, по пътно строителство, по изправност на автомобилите и т.н.

„Има седем души, които са очевидци. Дано не са спали по време на инцидента. Те ще кажат дали пожарът е почнал първи или пожарът е в резултат на сблъсъка с мантинелата“, посочи Илиев.

Той изрази мнение, че версиите на разследването ще бъдат не две, а няколко. По думите му разследването трябва да проследи всичко от началото на пътуването на автобуса

Туристическата агенция, организирала пътуването, е от Скопие. Туристите са пътували по време на удължен уикенд заради Деня на албанската азбука. 

Повече по темата слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11