Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Участъкът съчетава голяма денивелация с остри завои

Две основни версии за катастрофата на „Струма“, предстои ДНК анализ

В изгорелия автобус са пътували 12 деца

| обновено на 23.11.21 в 08:38
Снимка: БГНЕС

„Този участък е наистина много тежък – с огромна денивелация, в комбинация с остри завои. При миг невнимание може да се стигне наистина до тежък инцидент“, заяви пред БНР кметът на Перник Станислав Владимиров след тежката катастрофа на автомагистрала „Струма“ тази нощ, при която автобус се запали и загинаха повече от 40 души.

Владимиров потвърди, че в участъка стават много инциденти и в двете посоки.

„Много бързо са действали и Бърза помощ, и Полиция, за да могат да спасят пострадалите“, обясни Владимиров.

Картината е ужасяваща. Не всеки може да издържи на тази картина. В детайли трагедията ще се изяснява в хода на разследването. Не е за гледане там. От моя опит – такова нещо аз не съм виждал досега. Хората са скупчени. Хората са на въглен вътре“, каза на брифинг на мястото на катастрофата вътрешният министър Бойко Рашков, който е и бивш директор на Националната следствена служба.

„Трябва да се идентифицират оттук нататък и да се установява човек по човек. Едва тогава ще може да се каже колко са на брой“, допълни Рашков.

Пътували са 4 автобуса и е възможно пътници да са се прехвърляли, затова е трудно да се каже колко са жертвите в изгорелия автобус, уточни Бойко Рашков.  

„Напълно е възможно това запалване да се е получило в резултат на допира до мантинелата. Но това са наши версии, първоначални.“

Снимка: БГНЕС

Това е непозната по своите мащаби човешка трагедия, подчерта заместник-главният прокурор Борислав Сарафов.

„Имаме информация, че в този автобус са пътували 52 пътници, от тях 12 са били деца“, добави той. По начална информация пътниците са граждани на Северна Македония.

Към местопроизшествието пътува екип от съдебни лекари и биолози. Предстои ДНК анализ.

Ако е необходимо, ще се иска и съдействие от РСМ, допълни Борислав Сарафов в предаването „Преди всички“.

Снимка: БГНЕС

Работи се по две версии за пътния инцидент - човешка грешка и възникнала внезапно техническа неизправност, поясни Сарафов. По думите му човешката грешка никога не е изключена. 

Оцелелите се разпитват от екип на Националната следствена служба. 

Автобусите за спирали за почивка, затова ще се уточнява имало ли е прекачвания на хора, потвърди Борислав Сарафов.

Ще се мери наклонът на пътя и ще се установяват неговите характеристики.

Такъв инцидент се разследва много трудно и много дълго, каза пред БНР следователят с дългогодишен опит Георги Илиев.

„Условията, при които ще бъде извършен огледът, са сложни. Огледът трябва да бъде извършен много прецизно. В огледа трябва да участват специалисти по пожарно дело, по пътно строителство, по изправност на автомобилите и т.н.

„Има седем души, които са очевидци. Дано не са спали по време на инцидента. Те ще кажат дали пожарът е почнал първи или пожарът е в резултат на сблъсъка с мантинелата“, посочи Илиев.

Той изрази мнение, че версиите на разследването ще бъдат не две, а няколко. По думите му разследването трябва да проследи всичко от началото на пътуването на автобуса

Туристическата агенция, организирала пътуването, е от Скопие. Туристите са пътували по време на удължен уикенд заради Деня на албанската азбука. 

Повече по темата слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността . Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо". " Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население ", смята Куманов. България бави плановете за речните..

публикувано на 09.07.24 в 08:55

Лидерите на държавите от НАТО се събират във Вашингтон

Лидерите на страните членки от НАТО се срещат във Вашингтон, където ще отбележат 75-ата годишнина от създаването на най-голямата организация за сигурност в света.  В срещата ще вземат участие лидерите на 32-те държави членки от Европа и Северна Америка. България е представена от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. В..

публикувано на 09.07.24 в 05:28
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22