Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Участъкът съчетава голяма денивелация с остри завои

Две основни версии за катастрофата на „Струма“, предстои ДНК анализ

В изгорелия автобус са пътували 12 деца

| обновено на 23.11.21 в 08:38
Снимка: БГНЕС

„Този участък е наистина много тежък – с огромна денивелация, в комбинация с остри завои. При миг невнимание може да се стигне наистина до тежък инцидент“, заяви пред БНР кметът на Перник Станислав Владимиров след тежката катастрофа на автомагистрала „Струма“ тази нощ, при която автобус се запали и загинаха повече от 40 души.

Владимиров потвърди, че в участъка стават много инциденти и в двете посоки.

„Много бързо са действали и Бърза помощ, и Полиция, за да могат да спасят пострадалите“, обясни Владимиров.

Картината е ужасяваща. Не всеки може да издържи на тази картина. В детайли трагедията ще се изяснява в хода на разследването. Не е за гледане там. От моя опит – такова нещо аз не съм виждал досега. Хората са скупчени. Хората са на въглен вътре“, каза на брифинг на мястото на катастрофата вътрешният министър Бойко Рашков, който е и бивш директор на Националната следствена служба.

„Трябва да се идентифицират оттук нататък и да се установява човек по човек. Едва тогава ще може да се каже колко са на брой“, допълни Рашков.

Пътували са 4 автобуса и е възможно пътници да са се прехвърляли, затова е трудно да се каже колко са жертвите в изгорелия автобус, уточни Бойко Рашков.  

„Напълно е възможно това запалване да се е получило в резултат на допира до мантинелата. Но това са наши версии, първоначални.“

Снимка: БГНЕС

Това е непозната по своите мащаби човешка трагедия, подчерта заместник-главният прокурор Борислав Сарафов.

„Имаме информация, че в този автобус са пътували 52 пътници, от тях 12 са били деца“, добави той. По начална информация пътниците са граждани на Северна Македония.

Към местопроизшествието пътува екип от съдебни лекари и биолози. Предстои ДНК анализ.

Ако е необходимо, ще се иска и съдействие от РСМ, допълни Борислав Сарафов в предаването „Преди всички“.

Снимка: БГНЕС

Работи се по две версии за пътния инцидент - човешка грешка и възникнала внезапно техническа неизправност, поясни Сарафов. По думите му човешката грешка никога не е изключена. 

Оцелелите се разпитват от екип на Националната следствена служба. 

Автобусите за спирали за почивка, затова ще се уточнява имало ли е прекачвания на хора, потвърди Борислав Сарафов.

Ще се мери наклонът на пътя и ще се установяват неговите характеристики.

Такъв инцидент се разследва много трудно и много дълго, каза пред БНР следователят с дългогодишен опит Георги Илиев.

„Условията, при които ще бъде извършен огледът, са сложни. Огледът трябва да бъде извършен много прецизно. В огледа трябва да участват специалисти по пожарно дело, по пътно строителство, по изправност на автомобилите и т.н.

„Има седем души, които са очевидци. Дано не са спали по време на инцидента. Те ще кажат дали пожарът е почнал първи или пожарът е в резултат на сблъсъка с мантинелата“, посочи Илиев.

Той изрази мнение, че версиите на разследването ще бъдат не две, а няколко. По думите му разследването трябва да проследи всичко от началото на пътуването на автобуса

Туристическата агенция, организирала пътуването, е от Скопие. Туристите са пътували по време на удължен уикенд заради Деня на албанската азбука. 

Повече по темата слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13