Има и четвърти елемент – средата, в която се случват ПТП, допълни Грозданов.
„Пътят трябва да бъде такъв, че да не обърква водачите“, заяви експертът в предаването „Преди всички“ в коментара си за причините за вчерашната катастрофа с автобуса от Северна Македония.
„Най-вероятно там пътят наистина е допринесъл за пътно-транспортното произшествие“, посочи Грозданов относно участъка, в който се случи катастрофата.
„Проблематичното в този участък е, че когато времето е лошо, видимостта е лоша, вечер по тъмно, човек може да се заблуди къде точно започва завоят. Тъй като в самия десен завой е и отклонението за мястото за почивка.“
Водачът твърде късно разбира, че това, което следва, е входът към отклонението, а не основният път, а по тъмно в средата на пътя се озоваваш срещу мантинела.
„Тя формално си е на мястото, но реално при лоша видимост ти нямаш друг ориентир, освен габаритите на пътя.“
Вчера Ганчев алармира в социалните мрежи, че на мястото на катастрофата според него има нещо подвеждащо в маркировката на пътя.
Димитър Ганчев е категоричен, че трябва да се разсъждава „какво може да се сгреши на всеки един възел“.
„Трябва да имаме предвид и възможните грешки и пътят да помага на хората да избягват грешките, а не да ги предпоставя.“
Пътищата у нас още от етапа на проектиране и след това изграждане и въвеждане в експлоатация подлежат на одити, възлагани от собственика на пътя, поясни инж. Христо Грозданов.
„Одитът се изпълнява от независим одитори, които са преминали допълнително обучение – 5 пълни седмици и се извършва единствено в нашия университет – УАСГ. На този път не му е правен одит, тъй като е построен 2004 година, проектиран най-вероятно преди 2000-та година.“
Според инж. Грозданов „хората, на които в момента най-много им се искат оставките, са хората, които през последните 2 години направиха толкова за одита по пътна безопасност, колкото за последните 10 години не е свършено.“
Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..