Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят като враг на шофьора

Снимка: БГНЕС

„Пътно-транспортните произшествия, дори по-малките и тези без смъртни случаи, са съвкупност от събития. Рядкост са тези, в които само водачът е виновен (естествено, ако говорим за прекаляване с алкохола или прекалено висока скорост, тогава можем да говорим само за водача). Имаме три фундаментални елемента, комбинацията от които води до ПТП – това са превозното средство, човекът и пътят.“ Това обясни пред БНР гл. ас. д-р инж. Христо Грозданов, преподавател в Катедра „Пътища и транспортни съоръжения” и управител на Института по транспортно строителство и инфраструктура.

Има и четвърти елемент – средата, в която се случват ПТП, допълни Грозданов.

Пътят трябва да бъде такъв, че да не обърква водачите“, заяви експертът в предаването „Преди всички“ в коментара си за причините за вчерашната катастрофа с автобуса от Северна Македония.

Най-вероятно там пътят наистина е допринесъл за пътно-транспортното произшествие“, посочи Грозданов относно участъка, в който се случи катастрофата.

Мястото на катастрофата, в която изгоря автобус от РСМ с 45 пътници в него  Снимка: БГНЕС

Пред „Хоризонт“ програмистът Димитър Ганчев, който пътува през участъка на катастрофата, посочи:

„Проблематичното в този участък е, че когато времето е лошо, видимостта е лоша, вечер по тъмно, човек може да се заблуди къде точно започва завоят. Тъй като в самия десен завой е и отклонението за мястото за почивка.“

Водачът твърде късно разбира, че това, което следва, е входът към отклонението, а не основният път, а по тъмно в средата на пътя се озоваваш срещу мантинела.

„Тя формално си е на мястото, но реално при лоша видимост ти нямаш друг ориентир, освен габаритите на пътя.“

Вчера Ганчев алармира в социалните мрежи, че на мястото на катастрофата според него има нещо подвеждащо в маркировката на пътя.  

Димитър Ганчев е категоричен, че трябва да се разсъждава „какво може да се сгреши на всеки един възел“.

„Трябва да имаме предвид и възможните грешки и пътят да помага на хората да избягват грешките, а не да ги предпоставя.“

Пътищата у нас още от етапа на проектиране и след това изграждане и въвеждане в експлоатация подлежат на одити, възлагани от собственика на пътя, поясни инж. Христо Грозданов.

„Одитът се изпълнява от независим одитори, които са преминали допълнително обучение – 5 пълни седмици и се извършва единствено в нашия университет – УАСГ. На този път не му е правен одит, тъй като е построен 2004 година, проектиран най-вероятно преди 2000-та година.“

Според инж. Грозданов „хората, на които в момента най-много им се искат оставките, са хората, които през последните 2 години направиха толкова за одита по пътна безопасност, колкото за последните 10 години не е свършено.“

„Почти винаги проблемите опират до „парите не стигат“. Всичко е въпрос на пари. Въпрос на планиране и управление, но за да се реализира, трябват пари“, каза още инж. Христо Грозданов.
      

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11