Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Феноменалният млад пианист Гиорги Гигашвили пристига в София по покана на Радиооркестъра

Гиорги Гигашвили

На 26 ноември на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" ще солира 21-годишният грузински пианист Гиорги Гигашвили. Диригент ще бъде маестро Георги Димитров, за когото това е поредното отлагане на премиерното за България изпълнение на ораторията „Христос на Маслиновата планина“ от Бетовен заради ограничителните мерки. В програмата вместо нея ще прозвучат Концерт за пиано и оркестър №20 от Моцарт и Симфония №6 от Шуберт.

Георги Гигашвили е във фокуса на вниманието напоследък, особено на хората, които обичат да следят големите международни конкурси - той в повечето от случаите е сред наградените, често получава и приза на публиката. За отбелязване е третата награда на конкурса „Бузони“ в Болцано, Италия, в изданието през 2019 г., когато победител беше нашия сънародник Емануил Иванов. Има първите награди на конкурса във Виго, Испания, и на клавирната олимпиада в Бад Кисинген, Германия. Вече го определят като феноменален пианист.

Благодарение на българската пианистка Белина Костадинова от фондацията, която организира конкурса „Геза Анда“ в Цюрих, можем да се запознаем с Гиорги Гигашвили преди първото му гостуване на българска сцена.  

"Започнах да свиря на пиано, когато бях на 6. Майка ми беше учителка по пиано в детска градина, а леля ми преподаваше в едно от музикалните училища в Тбилиси. Така че класическата музика има традиции в моето семейство. Но въпреки това аз не мислех да се задълбочавам. Чак когато станах на 12, започнах да приемам пианото и музиката насериозно. Започнах да се упражнявам, и ето ме сега – на 21 години, моята професия е класически пианист. 

Беше много трудно – и физически, но и ментално. Защото в Грузия има чудесни музикални училища, но няма достатъчно възможности за развитие на един успешен концертен пианист. Така че ни се налага да заминем в чужбина, за да продължим обучението и кариерата си. Но аз съм един от най-големите късметлии сред грузинските пианисти, защото имах прекрасен учител в Тбилиси – проф. Реваз Тавадзе. Той ме учеше на всичко – не само за музиката, но и за философията в музиката, за нейното естество и изобщо – за всичко. Изключително съм му благодарен и задължен!

Сега съм в Швейцария. Тук е много лесно да се готвиш за кариера в класическата музика, защото на всеки ъгъл, във всеки град е пълно с музика. А също така важен за мен е моят нов преподавател – изключителен пианист и изключителен човек – Нелсон Гьорнер. Чувствам се много комфортно с него и обичам да се уча от опита му. Смятам, че това ще продължи много, много години, защото за мен е удоволствие. Чудесно е да откриеш учителя, с когото да си паснете."

За конкурсите, амбициите и съдбовната среща с легендарната Марта Аргерич, която от негов идол се превръща в ментор, Гиорги Гигашвили разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26