Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Татяна Иванова е приета да участва в програма за кандидат-астронавти

Програмата се организира от Международния институт по космически науки

Татяна Иванова
Снимка: Мая Щърбанова

Пъвокурсничката от Софийския университет "Свети Климент Охридски" Татяна Иванова е приета да участва в единствената програма в света, която тренира и сертифицира кандидат-астронавти за участие в суборбитален полет. Програмата се организира от Международния институт по космически науки и Project PoSSUM  и си партнира с двата космически университета в САЩ, където треньори са пенсионирани астронавти от NASA.

Татяна Иванова        Снимка: Мая Щърбанова
18-годишната Татяна Иванова от Добрич от съвсем малка е водена от смелите си стремежи един ден да се превърне в първата жена от България, полетяла в Космоса. След като завърши средното си образование в добруджанския град, Татяна днес вече е студентка по Инженерна физика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Споделя, че според нея това е специалността, която я приближава към мечтата й.  

"Аз харесвам този проект, защото имам много голям интерес към метрологията, а там се изследват облаците", каза за БНР Татяна Иванова.

По време на най-голямата образователна програма за космически технологии и изследвания „Space challenges BOOTCAMP“, която се проведе това лято в село Гела, Татяна получава ценен съвет, който не забравя. А той е да кандидатства в програмата за трениране и сертифициране на кандидат-астронавти, организирана от  Международния институт по космически науки, което разбира се тя прави.

Единственото, което на този етап тревожи Татяна Иванова, е, че трябва да премине трети клас медицински прегледи за пилоти във Варна.

"Самолетите, на които ще ни обучават са за висш пилотаж и затова трябва да сме подготвени".

Избраните да участват в обучителната програма на Международния институт по космически науки от цял свят са 250 човека, като Татяна Иванова е единствената от България. Обучението ще се проведе в Мелбърн, Флорида, където е и космическият бряг. Можем само да пожелаем късмет на Татяна по нелекия път към сбъдването на мечтите й, защото младите хора като нея ни дават надеждата, че утре денят ще е по-хубав от днешния.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

Банско е най-предпочитаната изходна точка за разходки и преходи в Пирин. На километър от града започва маршрут, по който могат да се движат инвалидни и детски колички. Ролбанът е сред любимите места за ежедневна разходка в планината , разказва директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. "Ролбанът като местност, позната на банскалии, е..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53