"Москва продължава да има неправилно разбиране за вътрешната политика на Украйна, както и за американската политика. След срещата между Джо Байдън и Владимир Путин в Женева руснаците започват да разбират, че американците няма да насъскват Киев да ескалира конфликта, тъкмо обратното, но май ги подвежда посещението на заместник държавния секретар Виктория Нюланд в Москва, защото руските коментатори твърдят, че тя се е оплакала, че Зеленски не изпълнява това, което му се казва".
Коментарът пред БНР е на Густав Гресел от берлинския офис на Европейския съвет по външна политика.
Според Гресел сега руснаците са по-целеустремени, смятат, че могат да наложат военно решение и се опитват да променят статуквото.
"Нито НАТО, нито САЩ, нито Украйна дават реално основание да се мисли, че готвят нападение срещу руснаците. Американците провеждат тактическо обучение на украинската армия на ниво батальон и рота. Няма нищо необичайно... Проблемът е, че Москва се подготвя за пълномащабна война и това може да представлява вътрешнополитически риск за Путин, затова се опитват да убедят руското общество, че държавата трябва да се "брани", защото според техните разбирания отбрана значи нападение. Биенето на пропагандните барабани се налага, защото в очите на обикновените руснаци украинците са приятелски народ. Защо трябва да стрелят срещу украинците и да ги убиват", допълни Гресел в предаването "Събота 150".
По думите му, ако се стигне до мащабно нахлуване в Украйна, Путин ще бъде изправен пред рисково управление.
"Затова руснаците ще изиграят картите си предпазливо и при всяка ръка ще претеглят внимателно рисковете. Залозите може рязко да се променят, ако Западът не се откаже до подкрепя украинската страна и Русия прецени, че в дългосрочен план не ѝ е изгодно да нахлуе в Украйна".
Владимир Путин си е избрал Джо Байдън за събеседник по украинския въпрос и низвергва Европейския съюз. Външният министър Лавров дори се подигра открито с колегите си от Германия и Франция, публикувайки писмата им. Защо?
От гледната точка на Путин Байдън е този, който поръчва музиката в Украйна. Затова няма смисъл да говори с европейците, които са просто посредници - по-добре направо с боса. Освен това руснаците смятат, че тъй като е твърде зает с Китай и не иска да отделя много време и ресурси за Украйна, Байдън ще е по-склонен, отколкото европейците, да натисне Киев да направи отстъпки пред Москва. Eвропейците изглеждат алергични към провокирания от Русия дебат за финландизация на Украйна. Но във Вашингтон поне част от мозъчните тръстове виждат някакъв чар в идеята политиката на Украйна, макар и формално независима, да се подчинява на политиката на по-голямата й съседка.
Вашингтон очевидно се подразни сериозно от изказването на българския президент за Крим. Толкова ли значимо беше то всъщност?
Проблемът е, че в случая не е толкова важно как ние оценяваме колко значима е България и колко значимо е това изказване, а какво мисли Русия по въпроса и би ли използвала ситуацията. Широко разпространено е мнението, че не беше необходимо да се стига до там. Защото остава възможността Русия да реши да заложи на това в стремежа си да разцепи Запада. Президентът нито намекна, че ще признае Крим за руски, нито, че ще блокира нови санкции срещу Русия, например. Но руснаците винаги могат да преиначат смисъла на думите му. Това е опасното.
Цялото интервю с Густав Гресел можете да чуете в звуковия файл.
Дефицитът в държавния бюджет трябва да се покрие с увеличаване на приходите, а не с нарастване на разходите. Това каза евродепутатът и кандидат за лидер на БСП Кристиан Вигенин в Бургас. Той уточни, че утре предстои среща на Изпълнителното бюро на БСП с министрите и парламентарната група на партията, на която ще се обсъжда изготвянето на бюджета. От..
Поредното френско правителство е изправено пред вот на недоверие, след като премиерът Франсоа Байру реши да прокара без парламентарен вот проектобюджета за настоящата година, отложен заради свалянето на предишния кабинет. Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета "Бюджетът не е перфектен, но и нито един..
Запазването на ДДС от 9% не е единственото, но е важно условие за оцеляването на работещите по-малки фирми и обекти в сферата на туризма. Това казаха участниците в кръгла маса на тема "Туризмът в България, проблеми и перспективи”, организирана от "Сдружението по туризъм" в Кюстендил. Отзоваха се от Министерството на туризма, депутати, работещи..
КСНС може би е политически тест - да се проверят отношенията между президента и новото правителство . Това мнение изказа пред БНР Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията "Струва ми се, че този формат е по-скоро политически и свързан с разговор между различни политически формации ", каза още той, като посочи, че не си спомня друг..
Полицията e открила жената, поставила в София ботокс на няколко клиентки, които впоследствие получиха усложнения, а някои бяха хоспитализирани. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Арина Гудз, която е руска гражданка, е била открита днес следобед от Главна дирекция "Национална полиция" и е била извикана на..
Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов е разпоредил да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, свързана с естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени, съобщават от здравното министерство. Наред с това Регионалните здравни инспекции започват извънредни проверки в цялата страна за извършване на..
Има нарушен баланс във военно-политическите и военно-стратегическите отговорности на европейците към НАТО . Това каза пред БНР проф. Румен Кънчев, експерт по международна сигурност и геополитика. "Всички европейски лидери знаят, че Европа има смешен принос във финансово отношение за НАТО, а в технологично отношение - приносът е нулев . Всички..