Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диригентът Кристоф Ешенбах и пианистът Цимон Барто - за първи път в България

Звездните гости на Софийската филхармония ще представят Брамсова програма

2
Кристоф Ешенбах

На 2 декември Софийската филхармония посреща двама прочути музиканти от световната сцена, а програмата включва две мащабни творби на Йоханес Брамс - Концерт за пиано и оркестър №2 и Симфония №4. Събитието е в програмата на „Европейски музикален фестивал“ 2021.

Едва ли можем да си представим двама по-различни артисти - 81-годишният Кристоф Ешенбах е по немски дистанциран, с вид на аскет и преценяващ поглед, а 58-годишният Цимон Барто напротив - приказлив, открит и освободен по американски, готов да сподели интересни детайли със събеседника си. И въпреки различията, явно двамата отдавна са открили какво ги свързва, когато са на сцената - преди повече от 35 години Ешенбах, който е един от доайените сред съвременните световни диригенти, избира да се довери на студента в Джулиард скул - Ню Йорк като негов асистент на фестивала в Сполето, Италия. Оттогава те работят в най-различни конфигурации - свирят като клавирно дуо, дирижират се един друг, солират, записват албуми заедно. 

От септември 2019 г. Кристоф Ешенбах ръководи Оркестъра на Концертхаус – Берлин, а преди това е бил шеф-диригент на Оркестър Тонхале – Цюрих, Симфоничния оркестър на Северогерманското радио в Хамбург, Филаделфийския оркестър, Оркестъра на Париж и Националния симфоничен оркестър във Вашингтон. Сред неговите открития, освен Цимон Барто, са и други знаменитости в наши дни - пианистът Ланг Ланг, цигуларката Юлия Фишер, виолончелистът Даниел Мюлер-Шот и др. Когато става дума за музиката на Йоханес Брамс, можем да се доверим напълно на дълбочината в интерпретациите на маестро Ешенбах, защото той не само е дирижирал всички негови симфонични произведения, но и е свирил повечето от клавирните му концерти и пиеси. Познава добре неговия "начин на изразяване". 

Цимон БартоПианистът Цимон Барто, от своя страна, е особено колоритна личност - той говори свободно пет езика, чете на латински и старогръцки, изучава китайски. Сподели в интервюто, че познава кирилицата, но не е научил руски език само защото доста рано е прочел целия Достоевски, всичко на Лермонтов и Пушкин, и сега не си представя да започне всичко отначало, за да го прочете в оригинал. Освен че има издадени няколко книги, при това те не са за музиката, той активно спортува - занимавал се е с културизъм и продължава да посещава фитнеса по всяко време на денонощието. На сцената не обича да носи фрак, а в повечето случаи свири с риза, която напомня за отминали епохи. Изобщо… един ренесансов човек с много таланти.   

Чуйте интервютата с Цимон Барто и Кристоф Ешенбах в звуковите файлове. Преводът е на Ангелина Александрова.


Кристоф Ешенбах и Цимон Барто в София

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48