Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Нина Кираджиева

Нина Кираджиева

На 26 ноември се навършиха 110 години от рождението на голямата българска балерина, хореограф и педагог Нина Кираджиева.

Родена в София, тя от малка свири на пиано. Мечтае да стане актриса и се насочва към балета. Учи в школата на Анастас Петров, после при Татяна Гзовска и Борис Князев, след това при Вера Лукашевич Александрова в София. Специализира във Виена при Вернике.

При създаването на балетна трупа към Софийската опера през 1928 г. Кираджиева участва още в първото представление на състава. Години наред тя  изпълнява всички централни партии в характерно и демихарактерно амплоа. Приятелските връзки с най-изявените актьори от това време - Кръстьо Сарафов, Сава Огнянов, Елена Снежина, Владимир Трендафилов, Иван Димов й помагат да развие, по нейните думи, драматичното усещане в нея, да търси подходящата литература, свързана с претворяваното произведение, за да разкрие вярно образа.

Впечатляващо е нейното участие с ролята на Демна в първата постановка на балета “Нестинарка“ от Марин Големинов - постановка на Мария Димова в Софийската опера. 

През 1948 г. Нина Кираджиева слиза от сцената, въпреки че е в разцвета на силите си като балерина. Заминава на специализация в ГИТИЗ - Москва. Там учи в класа на професор Ростислав Захаров и завършва  балетмайсторския клас вместо за 4, за 2 години и половина. Дипломната й работа е балета „Лауренсия“ от Крейн. Постановката й е високо оценена. 

След завръщането си в България, от 1953 г. тя е балетмайстор, а от 1962 до 1973 г. - главен балетмайстор на Софийската опера. Прави много постановки не само на софийска сцена, но и в извънстоличните оперни театри - Стара Загора, Бургас, даже във Вроцлав, Полша. Започва и педагогическа работа като преподава в Хореографското училище и във ВИТИЗ “Кръстьо Сарафов“. Нейни ученички са Маргарита Арнаудова, Маргарита Градечлиева, Надя Руменин и др.

Нина Кираджиева умира през 2005 г. В Златния фонд на БНР се съхранява нейно интервю, в което говори за ролите и постановките си. Записът е от 1982 г. 

Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъдростта в поезията на Йордан Фурнаджиев

Йордан Фурнаджиев е син на големия ни поет Никола Фурнаджиев. Всъщност и двамата са големи, но доста различни. Докато е жив бащата, синът Йордан не смее да му покаже стиховете си и Никола не знае, че наследникът твори. Той е роден на 16 юли 1934 година. Завършва ВИАС, водно строителство. Приживе бащата не знае, че синът върви по неговите..

публикувано на 12.08.24 в 12:22
Александър Василев – Василевса

Александър Василев – Василевса: Смисълът на живота е да не навредиш на никого!

Наред със състезателните вълнения, най-голямото спортно събитие - Олимпиадата , която е вече зад гърба ни, предизвика и разгорещени културни дискусии. В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в Париж , която съпътстваше олимпиадата.  Месец..

публикувано на 12.08.24 в 10:23

Огърлие "Златен век" за Соня Йончева

Световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева получи отличието "Златен век" с огърлие. Това стана снощи в Летния театър във Варна след спектакъла "Мадам Бътерфлай", в който тя беше солистка. Режисьор на операта на Джакомо Пучини е Нина Найденова, а на диригентския пулт беше Найден Тодоров. Отличието, което се присъжда за..

публикувано на 11.08.24 в 08:06
Светослава Михайлова и децата от Лятна рисувална в Монтана

Млада художничка възпитава в усет към изкуството деца от Монтана чрез "Лятна рисувална"

Деца се включиха в "Лятна рисувална" в Монтана. Художничката Светослава Михайлова дава възможност на желаещите деца и юноши от града и страната да натрупат опит в изобразителното изкуство. Участниците в рисувалната са заети от понеделник до събота две седмици сега и още две през август. Светослава Михайлова събира деца от Монтана и страната, за да..

публикувано на 10.08.24 в 06:50
Денеш Варьон

Пианистът Денеш Варьон: Можем да учим много от големите имена в миналото

Щастлива среща в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" с прочутия унгарски пианист Денеш Варьон – един от най-високо ценените изпълнители на международната музикална сцена в наше време.  През юни в Цюрих той беше част от реномираното жури на конкурса за пианисти „Геза Анда“ 2024 . Самият той е победител в петото му издание през 1991 г. –..

публикувано на 09.08.24 в 19:22

Забележителни участия на Баховия фестивал в Лайпциг

Баховият фестивал в Лайпциг се проведе от 7 до 16 юни тази година. Двадесет и петото издание в новата му история беше особено важно за нас, защото в него се включиха двама млади български изпълнители. Китаристът Георги Димитров-Жожо беше първият български артист със самостоятелен рецитал на този форум, както и първият китарист в историята на..

публикувано на 09.08.24 в 18:51
Проф. Люба Енчева

Спомен за проф. Люба Енчева

На 9 август отбелязваме 110-годишнината от рождението на забележителната българска пианистка и клавирна педагожка проф. Люба Енчева - музикантка с международна известност и кариера.  Тя имаше огромен репертоар, с размах свиреше концертите на Бетовен, Бах, Шуман, Менделсон, Рахманинов, Шопен. Беше блестяща камерна изпълнителка - изнасяше сонатни..

публикувано на 09.08.24 в 17:14