Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Омикрон и намеци за задължителна ваксинация - акценти от седмицата по света

Новият вариант на коронавируса Омикрон бе регистриран и в многолюдната Индия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нов вариант на Covid-19, като никой друг досега, със случаи на заразени в много страни в Европа и света, извънредни евросрещи и затягане на мерки, обмисляне на задължителна ваксинация на Стария континент, препоръка на СЗО към производителите на ваксини да опреснят препаратите си, остри думи заради дрънкането на оръжие по руско-украинската граница и една малка островна държава, която обяви независимост от Британската корона и стана парламентарна република.

Така звучаха част от по-важните международни събития от изминалата седмица.

Омикрон - не просто 15-ата буква от гръцката азбука, а нов вариант на Covid-19, който изправи на нокти Европа и света, зададе водещия тон на събитията през седмицата.

Името дойде от Световната здравна организация (СЗО), откъдето определиха Омикрон, като „вариант, будещ безпокойство“.

Експерти смятат, че Омикрон е по-заразен от останалите варианти, но засега няма данни да е предизвикал смъртни случаи, сочат наблюденията на СЗО.

Оттам приветстваха плановете на фармацевтичните компании да приспособят произвежданите от тях ваксини към новия вариант, а изпълнителният директор на „Бионтех“ Угур Шахин заяви, че могат много бързо да преработят препарата си.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи случващото се като двойно предизвикателство и заяви, че е необходимо да се обсъди възможността ваксинацията в ЕС да стане задължителна.

Готовност за въвеждане на задължителна ваксинация дойде от Германия.

Напрежението Москва-Киев и Запада се разрази с нова сила през седмицата на фона на многократните предупреждения от НАТО срещу маневрите на руски войски в близост до украинските граници.

Дългоочакваните преговори между президентите на Русия и Съединените щати могат да се състоят следващата седмица.

Един интересен карибски остров, с площ колкото София, скъса с колониалното си минало, близо 400 години, след като там акостират британските кораби.

Барбадос стана република и кралица Елизабет II вече не е държавен глава. Новият лидер на страната е Сандра Мейсън, а певицата Риана, родена в Барбадос, бе обявена за национален герой.

Целия обзор на акцентите от събитията по света през седмицата може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15