Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добромир Живков: Коалиционният кабинет ще има комфорт поне половин година

Това е шансът на БСП след години в опозиция да покаже реално участие във властта, казва социологът

Добромир Живков
Снимка: Личен архив

Позиционирането на ПП близо до президента в предизборната кампания е свързано с генезиса на партията. Тезата, че президентът ще има много сериозно влияние върху изпълнителната власт, е леко пресилена. Това мнение изрази пред БНР социологът и управител на агенция „Маркет линкс“ Добромир Живков.

„Мисля, че и г-н Петков, и г-н Василев биха търсили относителна самостоятелност и ако се стигне до някакви опити от страна на президента за въздействие, то по-скоро биха търсили еманципиране в тази посока.“

„Един такъв коалиционен кабинет би имал комфорта да работи относително спокойно поне първата половин година“, подчерта социологът в предаването „Преди всички“.

Първото по-сериозно изпитание пред новата коалиция ще бъде казусът „Северна Македония“, смята Добромир Живков. По думите му, нашите партньори вече показват „значително нетърпение, определено има натиск върху България и там ще бъде първото по-сериозно изпитание“.

Това е шансът на БСП и в частност на нейния лидер, след толкова години в опозиция да покажат реално участие във властта, отбеляза още социологът.

„Аз продължавам да виждам до голяма степен в действията на БСП личната амбиция на г-жа Нинова. Но не личната амбиция да издигне партията и да стабилизира партията, а по-скоро да продължи своя лидерски проект, да остане на върха в БСП, въпреки всички сътресения, които преживя партията през последната година.“

При БСП виждаме много тежко роене на електората и много сериозни противоречия, допълни той.

„Не мисля, че БСП ще приеме ролята да бъде тази част от коалицията, която да играе изключително твърда игра и да настоява за определени политики. Така или иначе ще ги получи“, коментира Живков.

Според него партиите са си дали сметка, че е време да преодолеят базисните си противоречия и да влязат във взаимодействие.

Няма как ГЕРБ да удържи своите симпатизанти в парадигмата „ГЕРБ срещу всички“, ГЕРБ си дават сметка, че трябва вече да покажат и друго лице, посочи още в анализа си Добромир Живков.

„Обвиненията към президента ще се попренасочат, но с много по-нисък интензитет и по-ниска температура и към правителството. Те няма как да не бъдат опозиция, но притиснати от обществените очаквания, те ще бъдат значително по-мека опозиция, поне в началото.“

Социологът прогнозира, че ДПС ще търси линията на по-малкото съпротивление.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16