Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Петров търси корените на гнева

Ивайло Петров
Снимка: Личен архив

„Гняв“ е третата самостоятелна изложба на Ивайло Петров. Тя ще се състои в галерия „Синтезис“ в София от 9 декември до 22 януари догодина.

„Гняв“ е продукт на един неособено лек период в личен план за мен, в живота. Винаги е на приливи и отливи всичко. Като човек, който живее и диша за работата си, тогава исках да се дръпна от всичко – от света, от живота донякъде“, сподели творецът в предаването „Хоризонт до обед“.

Петров посочи, че през този период е размишлявал върху недоброто разбиране на гнева и неговите корени.

„Корените на тази емоция могат да бъдат в страшно много различни неща – несигурност, неудовлетвореност поради някаква причина, неразбирането ѝ. Гневът, външното му проявление е вид неосъзнатост на други работи, които индивидът трябва да разбере, психически да приеме и работейки с тези неща, рационализирайки ги, да ги превъзмогне.“

Изложбата включва цикъл от 16 изображения, създадени в период от около половин година. Тя е спонтанно изражение на диалог на автора със самия него. Част от образите в творбите на Ивайло Петров са фокусирани върху скалата и огъня. 

„Част от експресиите се коренят именно в тези сурови материали и стихии, които аз лично асоциирам с тази емоция. Има много метал, стомана, камък, огън – сурови, първични неща, силни, които исках да използвам да създават усещане за натиск в изображенията.“

В работите фотографията е един от използваните методи. Ивайло Петров е започнал като фотограф, но осъзнавайки, че това може да му постави рамки, посяга и към 3D визуализации и други медийни инструменти.

„Защото много добре могат да бъдат съвместявани с чисто органичната същност на фотографията.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34