Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдеще несъвършено или как трима фантасти чертаят своите визии за "утре"

Владимир Полеганов, Георги Тенев и Боян Бенев за започващи и започнали промени

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво е да пишеш днес за "утре" и какво дава на нашата фантазия фантастиката? Кои проблеми на бъдещето вече са тук и кои можем да предвидим? Все повече гледаме към отношенията на човека с природата, технологиите и промяната в начините, по които комуникираме. В "Изотопия" потърсихме трима актуални български научнофантастични автори, за да чуем тяхната визия за това какво ни чака в годините напред. Темата "бъдеще" отразихме и от софийските улици. 

„Бъдещето вече е тук. Просто трябва да се огледаме.“ 

Думите са на българския автор на фантастичния роман „Другият сън“ Владимир Полеганов, който описа пред Автономията своята визия за предстоящото. Писателят определи като "мрачно" своето виждане за бъдещето. Според него хората трябва да мислят повече като общност и да потърсят по-силна връзка с природата.

Според Полеганов, бъдещето е видимо в технологиите около нас. Именно заради това главната задача на авторите на фантастични романи е да открият бъдещето във всекидневието.

Маскирания като фантастичен психологически роман „Другият сън“ описва вътрешния свят на човека и отношенията му с околните, които са силно повлияни от модерните технологии. Според автора бъдещето навлиза неусетно и се настанява трайно в ежедневието на хората, като променя силно начина, по който хората общуват помежду си. Затова е важно да търсим и намираме връзките с околните.


Природата вълнува и друг български автор на фантастични романи – Георги Тенев. Чрез своята книга „Резиденцията“ писателят ни въвлича в сюжет, в който темата екология играе важна роля. В книгата се говори за 

достъпа на населението до блага и взаимодействието на хората с животинския свят. 

Романът разказва още за взаимоотношенията между хората и описва светове и персонажи, които изпълняват държавнически функции и са обект на гонения. Авторът споделя, че бъдещето в книгата се базира на негови съмнения и страхове. В „Резиденцията“ властта засилва своята роля над човека, което води до бунтове сред хората. Книгата засяга въпроси, свързани с вярата на хората. Текстът задава въроса - кое е истинско, сектантско и забранено? Според Георги Тенев вярата има много важно място в йерархията, на която човек подчинява своя живот.

Допълваме фантастичните, футуристични визии с гласа на софийските улици. В анкета за Автономията някои от жителите на столицата изразиха своите тревоги за бъдещето на заобикалящата ни природа. 

Като „черна дупка“ си представят идните години част от софийнци, а причината според тях е, че човешката дейност има пагубно влияние върху природата. Други са на мнение, че в България трябва да бъдем по-стриктни при разделното изхвърляне на отпадъци, както и да използваме по-масово електрически автомобили. 

Повечето хора в изотопската анкета смятат, че човечеството е неспособно да се справи с екологичните проблеми, а държави като България трудно ще се адаптират към високите критерии за справяне с природните бедствия, които ни предстоят.

Очакват ни още много модерни технологии, но те ще отдалечават хората едни от други - това е още едно мнение от софийските улици. Техниката ще превземе всички човешки взаимоотношения. На това сме свидетели и в момента, твърдят хората, защото младите прекарват твърде дълго време онлайн и не общуват достатъчно с техните връстници.


Още едно мнение - в бъдеще разликите между бедни и богати ще се засилват. В България обществото ще бъде все по-силно разделено между образовани и необразовани. Това се дължи на качеството на образованието в момента.

Точно образованието е централна тема на научно-фантастичния роман „Едно“ на Боян Бенев. Затваряме триптиха от фантасти с него. А той ни казва, че голяма част от проблемите в обществата идват от факта, че 

някои хора имат достъп до качествено образование, а други – не. 

Неравенство на ниво достъп до образование се среща навсякъде – в Европа, Африка и Азия, твърди той. Боян Бенев смята, че ако хората не адресират проблема с образованието на глобално ниво, е възможно тъмните векове на Средновековието да се повторят скоро.

В своята книга за бъдещето авторът се фокусира върху хората и техните взаимоотношения. „Едно“ разказва за властимащите и ролята на града като общност и среда. Боян Бенев, смята, че технологията не е централна в живота на хората, затова и той не набляга на нея в своя роман, а разказва основно за отношенията между хората.

Визиите за бъдещето на тримата български автори на фантастика Владимир Полеганов, Георги Тенев и Боян Бенев можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГЕРБ-СДС на среща с БСП-ОЛ: Има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат

Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..

публикувано на 17.12.24 в 15:55

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14