„И журналистите, и медиите в България вършат активно работата си, правят обществено значими разкрития, но в редица случаи са уязвими от страна на засегнати политици, бизнес фигури. Типичен пример за тези законово регламентирани атаки са делата за обида и клевета“.
Това коментира пред БНР адвокат Александър Кашъмов, ръководител на правния екип на програма „Достъп до информация“. Той участва в онлайн дискусия на тема „Злоупотреби със съдебни дела срещу журналисти и активисти: Европейският отговор“.
Целта на дискусията е да се обсъдят различни аспекти на стратегическите дела против публичното участие (т.нар. SLAPP) и мерките, които се предвиждат на европейско ниво в защита на представители на медиите и гражданското общество, следващите стъпки и предизвикателствата при бъдещето им прилагане както в Европа, така и в България.
Кашъмов посочи, че доста дела се водят и в България, и в други европейски държави:
„Един от проблемите е, че в различните държави членки действат различни закони и тогава тези, които искат да водят дела срещу медии и журналисти, в редица случаи избират законодателство, изгодно за тях“.
В предаването „12+3“ адвокатът допълни:
„Има идея в европейска директива да се предвиди да има кратък период, в който съдът да прецени дали делото е с данни за злоупотреба. Ако се злоупотребява с права, тогава идеята е да се обърне доказателствената тежест. В България ще трябва да се приемат законови изменения, за да се въведе такава директива. Следващият важен момент е съдиите да осъзнаят важните стандарти за защита на свободата на словото, които винаги трябва да бъдат обсъждани във всяко такова дело“.
Очакванията са догодина директивата да бъде изработена и приета.
„Свободата на словото е основата на всяка демокрация и без широк дебат няма как обществото да се движи напред. Трябва час по-скоро да се вземат мерки, за да се прекратят някои негативни явления като запор на сметки на медии, на журналисти, например. Това е недопустимо от гледна точка на демократичните стандарти“.
Полицията в Атина разби голяма мрежа за принудителна проституция. В нея са участвали и българи. Български граждани са наемали апартаменти в Атина, използвани като студио за масаж, което реално е било публичен дом, съобщават от гръцката полиция. Принуждавали са жени, които държали постоянно под въздействие на наркотици, да проституират...
Телевизионната премиера на филма "Милен", посветен на Милен Цветков, ще е догодина по БНТ. На голям екран документалният филм с продължителност 1 час и 40 минути ще бъде показан за първи път на 20 февруари от 19.00 ч. в НДК. Работата по него е продължила над година, разказаха пред БНР авторите Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата са..
Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки , водени от любовта към нашия фолклор и силата на корените си, решават да създадат свое творческо кътче, където тази любов да намира изява. Така се ражда акапелната формация "Булгапея" с диригент Надежда Николова . "Идеята възникна съвсем внезапно, изневиделица...
Конгресът на БСП избра Национален съвет на партията от 181 души, информираха от пресцентъра на социалистите. В списъка влизат и изключените от бившия председател на БСП Корнелия Нинова - Валери Жаблянов и Светлана Шаренкова, както и отстраненият, но върнат от съда Кирил Добрев. Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа..
Движението на автомобили в Русенска област е силно затруднено заради непочистени пътища. Ситуацията е сложна както в околностите, така и в самия областен център. По данни на шофьори единствено по маршрута Русе - Разград пътят е почистен. По всички останали направления преминаването е трудно и има задръствания от тежкотоварни автомобили...
Свлачище между Бобов дол и село Бабино може да затвори пътя от миньорския град за Кюстендил и няколко села в общината, сигнализира кметът Елза Величкова. Участъкът от около 50 м е означен с пътни знаци, въведено е ограничение на скоростта до 30 км/ч, а автомобилите преминават през банкета на пътя. Има опасност при пролетните валежи свлачището..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от агенция "Медиана" в интервю за БНР. Зафиров е избран за председател на БСП с 422 гласа, Гуцанов има 365 Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача По..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..
Самата Демократическа партия вижда и осъзнава своята неподготвеност да бъде стойностна и истинска опозиция на случващото се в САЩ. Това обясни пред БНР..