Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Дюлгерова: Дипломатическият подход за решаване на кризата с Украйна не е изчерпан

Геополитическите зони на несигурност се превърнаха в повод за агресивна реторика

проф. Нина Дюлгерова
Снимка: БГНЕС

"Отново се появиха две суперсили, които искат да докажат, че те са държавите, които ще се опиват да трасират, формулират и контролират процесите в регионалното и глобалното пространство. Проблемът е, че светът се променя прекалено бързо и заявленията, които чухме от двете страни - САЩ и Русия - са с висока степен на пожелателност, което е в самата реторика. ... Геополитическите зони на несигурност отново се превърнаха в повод за надграждаща се агресивна реторика - ако направите това, ние ще направим това - което означава една ескалация по една спирала, която не е приятна за обществата".  

Този коментар направи пред БНР проф. Нина Дюлгерова, експерт по международни отношения.

Според нея преговорите между Москва и Вашингтон са на фона на многопластови процеси, които имат тематични области:

"Всичко върви под знака на Covid-19. Другото - живеем в енергийния 21 век и няма как да елиминираме факта, че повишаващите се цени на газа са част от голямата компонента, характеризираща променящия се свят. Неслучайно в реториката на САЩ се появи газопроводът "Северен поток 2". 

Проф. Дюлгерова беше категорична, че дипломатическият подход за решаване на кризата с Украйна не е изчерпан:

"Ако беше изчерпан, още март-април щяхме да бъдем свидетели на откровен конфликт между Русия и Украйна. Източна Украйна беше създадена като зона-филтър за нагнетяването на напрежението между Москва и Киев. Без илюзии, всички знаем, че Украйна е подвластна на своите господари на запад - най-вече САЩ".

Тя подчерта, че диалог между Русия и САЩ винаги ще има, независимо от напрежението и пропагандата.

По думите ѝ Русия няма желание да влиза във военен конфликт с Украйна, а от друга страна - НАТО е доказал много какво още има да се желае като организация, техника и възможности за реализация на отпор, ако Русия нападне, а НАТО трябва да защитава Украйна. 

Интервюто на Георги Марков с проф. Нина Дюлгерова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Митов

Даниел Митов: Подкрепата за Атанасов е свързана с подкрепа на Борисов за премиер, всичко ще се реши с преговори

Подкрепата за Атанас Атанасов е свързана с подкрепа за Бойко Борисов като кандидат за премиер, но всичко може да бъде решено с преговори.    Това каза пред БНР депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов, заместник-председател на партия ГЕРБ, като  добави: "Появата на Атанас Атанасов за председател на Народното събрание е някакъв шанс да започнем..

публикувано на 01.12.24 в 11:29
Божидар Божанов

Божидар Божанов: Нужно е управление, за да бъде извадено трайно влиянието на Пеевски

Странно е - без условия за подкрепа за премиер, от ГЕРБ да дават подкрепа за кандидат на БСП, а да не дават такава за кандидат на "Демократична България". Това заяви пред БНР Божидар Божанов от "Да, България" – част от коалицията ПП-ДБ, относно блокирания избор на председател на Народното събрание. И осмият опит - без успех: НС още е без..

публикувано на 01.12.24 в 11:23

Буря в Гърция, наводнени и затворени пътища

Буря засегна цяла Гърция. Свлачища затвориха пътища. Наводнени са приземни етажи. Водата отнесе автомобили. В засегнатите райони е прекратено движението. Тежка е ситуацията на Халкидики, в Солун и по островите в Егейско море. От силните дъждове има срутване на скали по пътищата, наводнени участъци, изкоренени дървета и потънали във вода..

публикувано на 01.12.24 в 11:22
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, европейската топдипломатка Кая Калас (в средата) и председателят на Европейския съвет Антонио Коща

Антониу Коща, Кая Калас и Марта Кос на визита в Киев

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща, върховният представител по външната политика Кая Калас и еврокомисарят по разширяването Марта Кос са на визита в Киев, съобщиха дипломатически източници в Брюксел.   Това става в първия ден от встъпването на новата Комисия в длъжност. Предвидени са срещи с президента Володимир Зеленски и други официални..

публикувано на 01.12.24 в 11:09
Проф. Красимир Калинов

Проф. Красимир Калинов: Няма как да бъдат различени фалшифицираните бюлетини, за да не ги броим

Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР  проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК. Юристи, математици и IT специалисти, много от..

публикувано на 01.12.24 в 10:47

Събитията от седмицата - избор на председател на НС, чума по овцете, Шенген

Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на партийната повеля, но и начало на избора на нов главен прокурор белязаха отминаващата седмица, в която..

публикувано на 01.12.24 в 10:33

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19