Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли Сливен собствена фотоволтаична електроцентрала

Снимка: Добрина Добрева, БНР

Община Сливен планира да изгради фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди, чрез която да намали разходите си за електроенергия. Това обяви кметът на Сливен Стефан Радев. От изнесените от него данни става ясно, че увеличението на тока на годишна база е от един на три милиона лева, а очакванията са да достигне до четири милиона през 2022 година.

Ако този проект се осъществи, Сливен ще бъде първата община в страната със собствена електроцентрала.

Кметът Стефан Радев поясни, че вече е избрано празно общинско място от 550 декара зад завод „Динамо“, където общината да инвестира във фотоволтаичен парк, а останалата да бъде отдадена на фирма с отстъпено право на строеж. 

„Предвиждаме два терена на общината, които да разработваме по този начин – около 80 декара. Останалата част от терените – от 450 декара, искаме да привлечем инвеститор, да учредим право на строеж за изграждане на централа за такъв инвеститор срещу заплащане на правото на строеж на общината, което право на строеж да бъде за 30 години и впоследствиеда се върнат тези в общината.“ 

Според Радев, ако този проект се реализира, може би половината или около половината от необходимите средства за инвестиции ще бъдат осигурени.

„Говоря за нашата, вече, общинска централа, а за другата половина може да ползваме включително и заем.“

Идеята е да се прекъсне зависимостта от пазара на електроенергия.  

За да опише колко е тежкаситуацията с електроенергията кметът на Сливен съобщи, че са обмисляли дори варианта да спрат уличното осветление след полунощ.

„Ако спираме осветлението през нощта, между 12 през нощта и 5 сутринта, 500 хиляди лева на година ще е икономията за общината.“

Ако проектът бъде реализиран разчетите са показали, че цената на електроенергията от собствената електроцентрала ще бъде като тази отпреди увеличението на тока.  

„Разчетите показват, че можем да слезем на годишни плащания под нивата, които плащахме допреди увеличението на цените на тока.“ 

Стефан Радев вижда в проекта устойчиво решение за общината.

По-рано през седмицата кметът се срещна със общинските съветници, за да ги запознае с идеята си. Общинският съветник Момчил Пантелеев коментира, че голяма част от тях са приели идеята за фотоволтаичен парк.  

„Може би кметът първо искаше да разбере дали ще има подкрепа от общинските съветници. Тепърва предстои да се прави точен анализ.“ 

В края на седмицата общинските съветници са получили предложение по темата, което да бъде разгледано на днешната сесия на Общинския съвет. В него кметът Радев предлага да бъде допълнена годишната програма на общината за управление и разпореждане на имотите, с учредяване на отстъпено право на строеж за срок от 30 години върху имоти частна общинска собственост, да се проведе публичен търг с тайно наддаване за учредяване на отстъпено право на строеж за срок от 30 години върху тези имоти за изграждане на фотоволтаична централа. Началната тръжна цена за всички имоти е 4 465 000 лв.

Има едно спешаване в Общинския съвет и липсва добра ориентация не само на общинските съветници, но и на гражданите, смята Васил Добрев от групата на БСП.

„Точно тази бързина, че след 3 дена едва ли не, започваме процедурата, без да имаме яснота, има едни въпроси, на които няма точен отговор. Една евентуалност. Нещата са много добри като идея. Но нека да бъде като тип партньорства, малко или много повече обследвано и дадена прозрачност.“

Добрев съобщи, че в предложението са посочени двама инвеститори, които са проявили интерес към идеята за фотоволтаичен парк. Единият дори е посочил, че ще инвестира 75 милиона лева.

„На този етап е една компания от София, ЕООД, една що-годе млада дама и една варненска компания, която по-общи интереси има относно парцели.“

Днес ще трябва да бъде даден отговор на множество въпроси по тази тема, ако в Общинския съвет се стигне до дебати. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55