Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как празнуват в Израел Старата и Новата година

Снимка: БГНЕС

В Израел се празнуват и по нов и по стар стил. Обикновено край трапезите се събират целите семейства на местните християни. Ресторантите отдавна са резервирани както за официалната Нова година, така и за Старата Нова година. Летището е затворено за пътници от „червени страни“, а почти цяла Европа е с такъв код ,заради нарастващите случаи на болни от новите щамове на Covid-19.
Но и тази година в навечерието на празниците пристигат олигарси с частните си самолети ( за такива превозни средства няма ограничения). Те ще се веселят в бутикови хотели. Пристигат и известни артисти от цял свят, които ще участват в новогодишните им програми.

И все пак, какво е новото, необичайното през тази година за обикновените израелци питаме Игал Ясенов завeждащ  направление Евро-Азия в Еврейския национален фонд( организация която е създала и стопанисва голяма част от горите на сегашен Израел и част от обработваеми площи в пустинята Арава и притежава научен институт по селско и горско стопанство)


" В Куба, Испания и други страни на Нова година трябва да се хапнат 12 гроздови зърна. Там може и да съхраняват грозде в хладилни складове, но нашите селскостопански работници се обърнаха с молба към научния ни институт да селекционират сорт десертно грозде, който да зрее през зимата. Вярно, че израелската зима не прилича на европейската. Снегът е рядкост, а в пустинята, където са нашите селскостопански земи, въобще липсва. Миналата година те браха първите плодове от новите лозя, но заради пандемията не успяха да ги покажат и най-важното да изнесат от тях. Затова тази година бе голямата презентация , а малки самолети товарят прясно грозде за цялото северно полукълбо.

Вторият плод, дело на селекционерите ни в станцията в Офахим са череши, които зреят между декември и февруари. По принцип в Израел черешите са най-скъпия плод. До сега те зрееха само на севера в страната- в планините на Голан и Галилея. Има малко и в най-високите части на Юдейската пустиня. Просто плодът изисква студена зима, когато дървото да има латентен период, след което се събужда. Нашият институт, съвместно с института Вулкани, създаде черешови дървета , които „заспиват“ в най-жаркото лято и се събуждат през есента. Плодовете им са едри и сладки. Търсенето на „зимни череши“ е изключително голямо. Като се има предвид ,че между ноември и март е и сезона на ягодите, това са особено търсени плодове за семейната новогодишна трапеза.
Сред необикновената продукция на плантациите ни в Арава са и узряващите през зимата дини. За разлика от тези,които се отглеждат в цялата страна през лятото, нашите на са на земята , а „във въздуха“. По специална технология, те зреят действително на нещо като рафтове с височина човешки бой и могат да се берат автоматизирано.

И накрая за няколко думи за нашите зимни банани. Те са много сладки ,защото за разлика от вносните не се берат зелени, а най-много ден преди да се предложат на трапезата. Те са малки и особено вкусни. Но площите с този вид дървета не достигат и все още голяма част от бананите, предлагани в магазините са вносни, брани зелени и силно отстъпващи по вкус на нашите.

Към нас се обръщат селски стопани и за решаване на съвсем практични проблеми. Има застаряване сред земеделците. Младите предпочитат високите технологии и други сфери където печалбите са големи, а усилията и рисковете по-малки. Заради тях създадохме и нов вид ананаси. По принцип ананаса е тревисто растение. Първите три години не дава плод. И достига височина около 60 см. На практика не може да се използва техника при събиране на реколта. По нашата технология обаче сортовете са такива ,че машината изрязва високата тревистата част и по нататъшното отделяне на плода вече може да става механизирано, а на следващата година стеблото пониква на ново", разказа още за БНР Ясенов.

"Това се част от иновациите, с които се включваме в програмата на ООН за опазване на климата. Израел става един от основните донори в областта на пустинното земеделие. Надяваме се с това да помогнем както за преодоляване на природните катаклизми, така и за борба с глада в безводните райони на света", посочи още той.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09