Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разкодирано 2021

Ванеса Гецева в дълбоките води на биоинформатиката и биотехнологиите

Ванеса Гецева
Снимка: Личен архив

Ванеса Гецева е един от носителите на тазгодишното отличие „Джон Атанасов“ за дебютен пробив в областта на компютърните технологии. Ванеса вече има признаниес награди от изложения и конференции. Автор e на три научни публикации. Нейните интереси са в областта на биоинформатиката, изчислителната биология, изкуствения интелект и търсенето на възможности за ранно откриване на тумори.

Като малка Ванеса повече се заигравала с математиката, а не с играчките. 

„Започнах да се занимавам с математика и информационни технологии във втори клас, започнах да ходя по състезания, школи. В четвърти клас реших да се занимавам с програмиране, което беше супер вълнуващо“, спомня си Ванеса.

Така още в ученическите си години тя работи по проекти в областта на машинното обучение и биоинформатиката.

„Открих, че тази сфера е изключително интересна – фактът, че използваш знанията си по информатика да направиш нещо полезно в сферата на биологията. Това беше много впечатляващо за мен.“

По-късно в САЩ Ванеса Гецева защитила бакалавърската степен по компютърни науки е биоинформатика в колеж в Ню Джърси.

За Ванеса възможностите сякаш са безкрайни. Като бакалавър по компютърни науки и биоинформатика тя работи по проект в лабораторията на д-р Парамджийт Бага и Скот Фрийс. Този проект е трябвало да изследва влиянието на определени елементи в ДНК, които не кодират протеини, в механизма за създаването на ДНК разнообразието.

„Използвахме база данни, която съдържа десетки хиляди човешки ДНК секвенции. Създадохме различни компютърни програми“, разказва тя.

„Резултатът е, че може да контролираме евентуално определени заболявания. Може да предложим метод за контролиране на определени наследствени и ракови заболявания.“

Докторската степен на Ванеса Гецева е в сферата на биологичните науки в Колумбийския университет. Проектът, по който работи в момента, е свързан с изчислителната биология. В лабораторията към Медицинския университет „Уел Корнел“ Ванеса участва в разработването на модел за обучение на изкуствен интелект, който да намира тумори или да ги предсказва.

„Разработихме слабо контролиран модел за дълбоко обучение, който изчислява туморната честота в хистологични изображения, открива региони в тези изображения с високо съдържание на тумор.“

Всичко става с много четене и търсене на полезното в предишни открития, признава  Ванеса.

„Точно това е интересното на биоинформатиката – че може да използваме текущ проблем от типа на Covid и да предложим експеримент, който би могъл да помогне по някакъв начин.“

Затова в следващите пет години Ванеса ще продължи да развива интересите си в биотехнологиите зад океана, заради многото възможности.

България ѝ липсва и не прекъсва връзките си със страната.

„На мен ми е адски мъчно за България, когато нямам възможността да се прибера за дълго време.“

Историята на Ванеса Гецева чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03