"От загубите научаваш много". Това сподели в предаването "Хоризонт за вас" астрономът д-р Росита Кокотанекова.
Тя е на 30 години, има дългогодишен опит в изучаването на небесните тела. Международният астрономически съюз отбеляза нейния принос за проучването на астероидите в пояса между Марс и Юпитер. Символично организацията даде на един от тях нейното име. (42772) Kokotanekova е 6-километрово парче скала открито през 1998 година. Завършва природо-математическата гимназия в Хасково, била е част от българския национален отбор по астрономия. Продължава образованието си в университета Якобс в Бремен, прави специализация в Харвард-Смитсониан център и докторантура по Изучаване на Слънчевата система към Института Макс Планк в Германия. В момента работи към Южната европейска обсерватория (ESO).
"Финансовите възможности за учените в чужбина са по-добри, отколкото в България, но в последните години има много възможности през различни проекти. Оптимистично настроена съм, имам познати и близки, които се връщат в България, за да градят кариера като в Западна Европа".
Според нея най-значимото събитие за Космоса през тази година е излитането на новия космически телескоп на НАСА, Европейската космическа агенция и Канадската космическа агенция - "Джеймс Уеб".
"Това е огромна стъпка за бъдещето на астрономията, защото това е много мощен телескоп, който ще бъде ключов инструмент за разкриване на много тайни на Вселената".
Интервюто с д-р Росита Кокотанекова можете да чуете в звуковия файл.Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..