Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивелина Христова за изкуството да рисуваш с кафе

Ивелина Христова
Снимка: Личен архив

"Първоначално попих листа върху по-гъсто кафе, след това започнах да рисувам пак с кафе върху замрежения старинен фон, като след това разбрах, че с кафето мога да рисувам картини, като започнах с лица на по-известни хора, усмихнати и пълни с положителна енергия", разказа за "Преди всички" Ивелина Христова, първата българка, която рисува с кафе.

Тя определя себе си като човек на изкуството, винаги готов за нови и вдъхновяващи и експериментаторски идеи в тази посока.

Ивелина е юрист по образование и започва да рисува като студентка, решавайки, че любимата ѝ енергизираща напитка - кафето, може да послужи и за наслада за окото.

"Кафето се е използвало в изкуството от дълбока древност. В Индия и Япония са го използвали за начин да се състари рисунката, размивайки боите с кафе. Сега вече има цели общества, които рисуват с кафе. Ние общуваме помежду си.

След като изсъхне рисунката, трябва да се покрие със стъкло, защото кафето си взаимодейства с околната среда. Така че, кафето като материя е много интересно. То ти дава енергия, съживява се от въздуха.

Аз рисувам и върху дърво, като тогава задължително поставям и лак отгоре, за да не се променя", разказа още Ивелина.

По думите ѝ може да се рисува с всякакъв вид кафе, важното е да стане гъсто. А също може да се добавят куркума или акрилни бои.

Ивелина вече дори е създала работилнички за кафе, където обучава деца и възрастни.

"Сбъднала съм моята мечта, пробвах да рисувам и с шоколад. На децата това много им харесва".

Ивелина Христова със своите произведения е включена в каталог на 20-те най-добри художници в света, рисуващи с кафе.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вкусните палачинки на Иван Чолаков привличат туристите в Китен

Иван Чолаков е добре познат в Китен с вкусните палачинки и бургери, които продава от 15 години в курорта. Преди това е работил 13 години в Албена и 10 години в Златни пясъци. Казва, че в Китен идват предимно български туристи. Някога е бил посещаван от чехи, словаци, поляци. Преди години са идвали и деца от Русия и Украйна. Политиката обаче е..

публикувано на 06.08.24 в 11:54

Художникът Стойко Гъгъмов рисува портрети на известни личности на морските скали

Родом е от Асеновград, но живее в Пловдив. През лятото отсяда в Приморско.  Можете да го срещнете и в Китен или в Созопол, където е изрисувал скалите край морето с портрети на известни артисти и личности. Той е художникът Стойко Гъгъмов, който често рискува фасади на училища и общини без да взима пари за труда си. Знаят го и на остров Тенерифе, където..

публикувано на 04.08.24 в 08:24

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27