В музейната експозиция има шест портретни пластични фигури на личности, свързани с историята на града. Една от тях е на руската баронеса Юлия Вревская, включила се като доброволка по време на Руско-турската война от 1877-1878 година и загинала именно в Бяла. За нея Виктор Юго казва, че е „Розата на Русия, откъсната за България“. Нейното име носи болницата в Бяла.
Сред останалите фигури са тази на руския император Александър II, на майстор Колю Фичето, изградил моста край Бяла, на революционера Панайот Волов, на княз Александър Батенберг, който на 20-годишна възраст получава в Бяла първия си орден от руския император Александър II. Шестата фигура е на поета Петко Рачов Славейков, който едва 18-годишен учителства за три месеца в града.
„Всичко тръгва от богатата история на Бяла. Ако извадим този отрязък – от началото на строежа на моста на Фичето 1865-а до 1878-а, за 12-13 години толкова събития! Имаме национални фигури, свързани с Бяла, познати за всички“, казва кметът на Бяла Димитър Славов.
Славов разказва как общината е откупила сградата - „порутена, уникално съсипана, обругана, навремето най-хубавата детска градина“ и са решили да превърнат мястото в културно средище, в което ще има и читалищен салон.
Според кмета восъчните фигури, които сме виждали в чуждите музеи, „не могат да ни докоснат така, както нашата си история“.
Над две трети от средствата за създаването на восъчните фигури са събрани от дарения, уточнява Димитър Славов.
Всички восъчни фигури са изработени от търновския скулптор Борис Борисов и екипа му - Константин Кирилов, Деян Тодоров и Галина Христова. Между два и три месеца е отнело изработването на всяка от фигурите.
„Самата тематика ми е много близка. Да се работи, да се прави портретът на Колю Фичето, на Панайот Волов е истинско предизвикателство. Те се правят първо от глина. То си е просто скулптурна работа, портрет, след което трябва да се съобрази облеклото, движението на фигурата, състоянието ѝ. Това е предизвикателство за един скулптор – да намери доброто въздействие на фигурата върху публиката“, споделя майсторът Борис Борисов.
В залата, където е експозицията, гостите могат да видят и три документални филма, свързани с историята на Бяла. Това са „Малката Бяла - столица на Руската империя“, „Беленският мост на Колю Фичето“ и „Ангелът на милосърдието“.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..