Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейство Петкови от Габрово няма да забрави помощта от Андрей Андреев

Благодарение на него те получили жилище преди 35 години

Андрей Андреев
Снимка: личен архив

История за благодарността от Габрово, за човечността, за умението да цениш направеното добро. Благодарност за жест, сторен преди 35 години, който семейство Петкови не забравя.

Изненадващо за 87-годишния Андрей Андреев в дома му го потърсила непозната за него жена.

„Тя ми каза - вие не ме познахте господин Андреев, но ние никога няма да ви забравим“, каза за БНР Андрей Андреев.

Подаръкът, поднесен с благодарност, бил за направеното от него добро преди 35 години:

„Една зимна шапка, шалче, ръкавици, бонбони, картичка, с която ме поздравяват по случай празниците и едно писмо“, допълни за предаването „Закуска на тревата“ Андреев.

„Ние сме семейството с болното дете, на което помогнахте да получи жилище. Това, което направихте за нас може да направи само човек с голямо сърце, защото вие дори не ни познавахте. Това беше преди 35 години".

Така започва писмото към възрастния мъж, подписано от семейство Петкови. Той се връща в годините назад, когато покойната му вече съпруга била учителка в едно от местните училища, разположено високо над града. Разказала му за дете, което трудно се придвижвало и родителите му го носели до училището на баира. Помолила го да използва контактите си, за да помогнат на семейството.

"И тогава и сега мисля, че не съм направил нищо повече от задължението на хората да си помагат едни на други".

Семейство Петкови получило жилище в един от новостроящите се тогава квартали - на крачки от училището, разказват съпрузите с нескрито вълнение и добавят, че дъщеря им отдавна е завършила образованието си и има професия.

"Той го направи за едни непознати хора. Той прие присърце нашата нужда и ни помогна. Мога да изтъкна хора, които пречеха от квартала, които ни познаваха, но той, който не ни познава, ни помогна“.

благодарим на Бога, че имам възможност да върнем доброто, което на нас ни е направено". 

Този жест на благодарните родители не е първият, но разчувствал възрастния мъж, защото толкова години по-късно не бил забравен.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан в листата на нематериалното културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49