Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За добрия пример във ваксинирането и защо сам си решаваш

Снимка: БГНЕС

Вяра в науката и нуждата от подсилваща доза кара Балуш Балушев да дойде в неделния следобед в градината на Бар ЗаЗдраве в столицата, който от доста време дава възможност хората да си поставят ваксини.

"Вярвам на лекарите, на науката. Щом учените твърдят, че това е превевция, че има ефект, че пазим освен себе си и другите, щом в развитите държави вярват на науката, на специалистите, защо ние да не вярваме? Пътувал съм по света и с тестове, и с ваксина, със сертификат и то винаги актутален, това е", каза още Балушев.

Добромир е също за бустерна доза. Неговата мотивация да го направи в неделя следобед е доста лична. Баща му е починал от коронавируса:

"В  заведението е по-удобно и по- бързо, освен това в почивния ден можеш да се ваксинираш, затова и съм тук.

Но моят баща почина от Covid - 19 неваксиниран на 67 години, с придружаващи заболявания, макар че аз вече се бях ваксинирал.

Иначе нека всеки сам да си решава дали да се ваксинира. Но е доста кофти , ако понесеш лична отговорност и се замислиш какво може да си причинил на някого, като не си се ваксинирал", посочи Добромир.
Младите трябва да покажат на възрастните, че няма от какво да се страхуват и да се ваксинират, смята още той.

Вихрен Георгиев от платформата People of Sofia разказва в интернет част от историите на дошлите в неделния следобед. Защото вярва, че обяснението за нуждата от ваксината трябва да минава не през принуда, а през примерите. Които обаче да стигнат до хората по съвременен  начин.

"Отдавна имах като идея, която да поощрява хората да се ваксинират. И затова заедно с бара направихме това - тук се ваксинират, а аз да разказвам за добрите примери.

Мога да допълня, че у нас първо нямаше добра информационна кампания, второ няма противовес на антиваксърството, което според мен обслужва в голямата си част лични и политически интереси. То е насочено единствено към привличане на внимание, а на този евтин популизъм от най-дълнопробен вариант, държавата не се противопостави.

Трябваше да има още в началото много мащабна кампания, съобразена с манталитета на българите, които са недоверчиви и мнителни", заяви Георгиев.

По думите му на партия "Възраждане" въобще не им дреме за хората, тях ги интересува да си играят със страховете им и то с най-първичните и с развитието на конспиративни теории - това не трябва се допуска и в социалните медии.

За един неделен следобед около 40 души се ваксинираха в Бар ЗаЗдраве, казаха още пред БНР организаторите.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Град Трявна

Денчо Минев, кмет на Трявна: Градът е съдба и мисия, посещава се предимно от българи!

"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало , с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път. Слушайте за..

публикувано на 12.08.24 в 11:30
Село Млечево

Предизвикателството "100 лицеви опори" е в помощ на децата от севлиевското село Млечево

Млад мъж, който прекарва летата със семейството си в севлиевското село Млечево, се е заел да превърне неуютна стая в местното кметство в малка зала за тренировки на децата по бойни спортове . Нужна е малка сума за оборудването и Християн и негови приятели се надяват да съберат, като привличат вниманието отправяйки предизвикателството..

публикувано на 11.08.24 в 19:32

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25
Краеведът от село Звиница Мухарем Алиосман

Сбъдва ли се пророчество на три века България да се превърне в пустиня?

Пророчество на повече от 300 години вещае превръщането на южните Балкани в пустиня заради температурни катаклизми и засушаване. Предсказанието се свързва с гръцки светец и се разпространява сред мюсюлманите - алиани в Източните Родопи, където в последните години десетки села страдат от липса на питейна вода. За повече от 30 милиона..

публикувано на 07.08.24 в 10:38