Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Ето къде си“ ще представи България на Венецианското биенале

Участието на форума за изкуство в Италия е сбъдната мечта за художника Михаил Михайлов

Михаил Михайлов
Снимка: Ани Петрова

България ще се представи на Венецианското биенале през април с проекта „Ето къде си“ на художника Михаил Михайлов и куратора Ирина Баткова. Конкурсът за това кой ще е българският участник се състоя в края на миналата година и в него участваха 17 проекта. 

Това е десетото участие на страната ни във Венецианското биенале, като за втори път конкурсната процедура се провежда от назначеното от Министерството на културата жури с председател проф. д-р Галина Лардева – изкуствовед и заместник-ректор на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. 

Националното участие на България във Венецианското биенале ще се реализира в експозиционното пространство „Спацио Рава“ (Spazio Rava). То се намира в централната част на Венеция - в квартала Сан Поло на „Канал Гранд“, в близост до моста Риалто. 

Самият конкурс за българското участие се състоя в периода 29 ноември - 29 декември миналата година и в него участваха 17 проекта. „Ето къде си“ на Михаил Михайлов спечели надпреварата, а самият художник сподели за „Хоризонт“, че от години посещава Венецианското биенале и участието му там ще е сбъдната мечта


Биеналето е най-старият и престижен форум за съвременно изкуство. Всяко негово издание се формира от международен проект, воден от темата, избрана от куратора му, и самостоятелни национални участия, както и от официална паралелна програма. В предишното издание на Венецианското биенале през 2019 година 90 страни представиха свои национални участия. Биеналето привлече почти 600 хиляди посетители. Макар че темата на международния кураторски проект на Венецианското биенале не е задължителна за националните участия, те често се съобразяват с нея. През тази година артистичната директорка на международната изложба е Чечилия Алемани. Името на проекта е „Млякото на мечтите“ (The Milk of Dreams) и е взето от книга на художничката сюрреалистка Леонора Карингтън (1917-2011).  

Комисарят на българското участие и директор на Националната галерия Ярослава Бубнова казва, че в другите страни, които участват, средно кандидатстват от три до седем проекта. Затова и 17-те участници в нашия конкурс говори за силен интерес. 

59-ото Венецианско биенале за изкуство ще се проведе от 23 април до 27 ноември тази година. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

Яра Бубнова и Михаил Михайлов
Яра Бубнова и Михаил Михайлов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Явор Мичев

Бюрото по труда в Русе се превърна в пространство за изкуство

Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...

публикувано на 30.03.25 в 08:09

Драматичният театър в Русе представи за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи"

Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..

публикувано на 30.03.25 в 07:56

Оркестърът за народна музика на БНР покори сърцата на плевенчани

Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция.   Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..

публикувано на 30.03.25 в 05:44

Нова сладка музика от "Михаил Йосифов и Новините в джаза"

Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..

публикувано на 28.03.25 в 21:05
Мария Радкова и Ивайло Диманов

За диалога между класическата и съвременната поезия с Ивайло Диманов и Мария Радкова

Седмица след Световния ден на поезията, се срещаме с двама утвърдени автори, за които словото е не просто творчество, а път, съдба и начин на осмисляне на времето. В свят, който все по-бързо се движи напред, в който информацията често заглушава смисъла, поезията остава убежище за размисъл, за красота, за устояване на най-човешкото в нас. Какво е..

публикувано на 28.03.25 в 14:57

"Икар 2025": Пожелания за висини и призиви към "първия етаж"

С поезия, но и с директни призиви към политическата класа – така част от артистичната гилдия отбеляза Световния ден на театъра на връчването на наградите "Икар" в Народния театър . Проф. Симеон Венков , който получи приза за съвременна българска музика, избра да цитира Валери Петров . Яворов бе изборът на Явор Милушев , награден..

публикувано на 28.03.25 в 13:43

Спомени за тенора Никола Николов

В рубриката за българското музикално минало „Помните ли…?“ отбелязваме 100 г. от рождението на  тенора Никола Николов - един от големите български оперни певци на ХХ век. Той е сред най-обичаните и най-почитани български артисти, единственият, когото публиката буквално е носила на ръце след спектакъл в Софийската опера на „Трубадур“ от Джузепе..

публикувано на 27.03.25 в 18:49