"Ваксината е позната. От края на 2020 година тази ваксина се прилага в нашата страна и в целия свят. Така че е приложена на много хора, много дози са направени. Разликата в детската доза е това, че е по-малка дозата, но не, че ваксината е различна. Реакциите са такива каквито са упоменати и при възрастни, и при децата на 12 годишна възраст - няма разлика във възможните реакции", каза за БНР д-р Теодора Начева, директор на Регионалната здравна инспекция.
Мнението ѝ сподели и педиатърът д-р Лилия Русева, член на имунизационния екип.
„Ние нямаме този опит, който вече го имат в Европа и Америка, но наистина не виждам защо трябва толкова много да се притесняват родителите за тази ваксина. На децата от раждането започват да се правят ваксини".
Родители споделиха, че сравнително лесно са взели решението да ваксинират децата си.
"За нас никога не е било под съмнение ваксинирането. Това е единственият начин да се справим с вируса и да се борим с всички негови варианти оттук нататък“.
„Не че и аз нямам някакви притеснения като родител. Винаги при всяка ваксина имам някакви притеснения, но мисля, че надделява доверието към науката и това, че децата трябва да бъдат предпазени“.
„Случаите на болни деца, на хоспитализациите се увеличава. Никога не ме е било страх от ваксинация. Повече ме е страх от усложнения от Covid-19, отколкото от странични ефекти от ваксината".
"Когато вече свърши проверката дали имам странични ефекти, тогава малко започнах да се страхувам".
„Отначало ме беше страх, но после не ме заболя“.
Ваксината се прилага само след преглед от лекар или педиатър. Детето задължително се придружава поне от единият родител или настойник/попечител и се предоставят данни от акта за раждане.
Повече можете да чуете в звуковия файл.В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..