Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Спомен за баритона Костадин Шекерлийски

Спомняте ли си Костадин Шекерлийски - един от водещите баритони на Софийската опера? Певец със звучен, обемен, красив и мек потембър глас, незабравим като Княз Игор, Риголето, Шакловити. На 22 декември 2021 г. отбелязахме 100-годишнината от рождението му.

Костадин Шекерлийски е роден в Горна Джумая (днес Благоевград). Семейството е бедно и се налага той от ранна възраст да работи като портиер и чистач в църквата "Въведение Богородично", но много обича да пее. Там го чува диригентът на църковния хор Василий Соловьов и го взема като хорист в местния хор „Македонска песен“. Изявите му като солист привличат вниманието на обществеността - събират средства, за да може той да следва в Музикалната академия.

Завършва в класа на Мара Маринова Цибулка, а в същото време е солист на мъжкия хор „Кавал“. През 1945 г. е поканен от диригента Светослав Обретенов да постъпи като солист в новообразувания Държавен радиохор. С него гостува в Чехоскловакия, Унгария, Югославия. За кратко е солист на Военния ансамбъл.

В началото на 50-те години постъпва след спечелен конкурс в Софийската опера. Дебютът му е на 24 февруари 1952 г. с ролята на Моралес от операта „Кармен“ от Бизе. Скор ослед това с група солисти на Софийската опера е изпратен на специализация в Болшой театър в Москва, където учи при Леонид Баратов, Тамара Небулсина и Михаил Жуков. На 3 юни 1954 г. Шекерлийски дебютира на сцената на Болшой театър в ролята на Княз Игор от едноименната опера на Бородин. Близо една година той гостува на театрите в СССР - Киев, Ленинград, Екатерининбург, Новоросийск, Иркутск. 

След успешното си представяне певецът е назначен в Софийската опера и следващите 13 години е водещ баритон на театъра. Представя се с ролите на Ескамилио, Жермон, Граф ди Луна, Амонасро, Яго, Георги Грозника и др. С известните солистки на театъра Юлия Винер и Надя Афеян гостува в Испания, Белгия, Франция, Чехия, Германия, Канада, Нидерландия, Монголия.

 Среща се с Борис Христов, който го кани за съвместна работа в Миланската Скала. Но през 1967 г. Шекерлийски получава инфаркт и се налага да прекъсне изявите си. Закратко се въстановява и гостува в Германия, а на сцената на Болшой театър пее партията на Борис Годунов от едноименната опера с голям успех. Но през 1972 г. втори инфаркт се оказва фатален и той умира. 

Чуйте в звуковия файл биографичната бележка и изпълнение на Костадин Шекерлийски - Монолог на Борис из операта "Борис Годунов" от Мусоргски.


Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
спектакъл Преспанските камбани

Премиера на “Преспанските камбани” в НДК

Режисьорът  Бойко Илиев поставя „Преспанските камбани“ по едноименния роман на Димитър Талев . Премиерата е на 5 април в "Нов театър НДК“.    Сценографията и костюмите са на Жанета Иванова, музикалните картини - на Евгени Господинов. Участват Анна Петрова, Мариела Топалова, Петьо Горанов, Яцек Янков, Николай Сяров, Габриела Димитрова, Иван Иванов и..

публикувано на 21.03.23 в 18:49

Самуел Финци изилиза на сцената на Народния театър с "Един кон влязъл в бар"

Броени дни остават до българската премиера на спектакъла „Един кон влязъл в бар“- копродукция на Дойчес Театър - Берлин, Залцбургският фестивал и Бургтеатър - Виена. В него участва Самуел Финци в ролята на Дов Гринщейн. Режисьор е Душан Парижек. Спектакълът ще се играе в Народния театър „Иван Вазов“ само два пъти-на 25 и 26 март...

публикувано на 21.03.23 в 14:54

Хана Циелова: В изкуството е грешка, когато си мислиш, че знаеш отговора

"Заедно с двамата ми колеги трябва да изгледаме 12 филма. Те са от всички страни на Балканите. Фестивалът се справя много добре с този селекция . Международните гости се интересуват най-вече не от филмите, които вече са гледали, а от нови филми, което значи български и балкански филми. Това е приносът на фестивала въобще за балканското кино ."..

публикувано на 21.03.23 в 11:35
Ориана Фалачи

„Ако се родиш жена“ на Ориана Фалачи и равноправието между половете

Неиздавани на български текстове на италианската журналистка Ориана Фалачи са събрани в книгата „Ако се родиш жена“. В изданието са поместени едни от най-значимите й статии по темата за правата на жените и равенството между половете.  Ориана Фалачи е една от малко от жени, успели да се наложат през период на силни военни конфликти и..

публикувано на 20.03.23 в 16:35
Иван Андонов (1934-2011)

"Слънчево, цветно, светло усещане." 20 творби на режисьора Иван Андонов в галерия "Арте"

До 3 април столичната галерия "Арте" показва 20 творби на кинематографиста художник Иван Андонов (1934-2011) от негови различни творчески периоди. "Това е една слънчева, цветна, радостна, трептяща живопис. Картините като че ли трептят. Това е много показателно за неговата тънка чувствителност и огромния талант. Слънчево, цветно, светло..

публикувано на 20.03.23 в 12:12

Акцията "Україна Forever!" минава онлайн

Благотворителната изложба и разпродажба на изкуство под надслов "Україна Forever!" минава онлайн . Зад акцията застават известни творци, които предоставят безвъзмездно произведения на изкуството. Средствата от разпродажбата ще отидат в помощ на Украйна.   Акцията започна в края на миналата седмица, но от днес тя преминава в онлайн вариант . До..

публикувано на 20.03.23 в 11:59
Антони Райжеков

Антони Райжеков: Всяка информация може да се превърне в звук

Интерактивна звукова инсталация се фокусира върху темата за алчността, за да се замислим малко повече за околната среда - че използваме повече, отколкото даваме. Автор на инсталацията във Водната кула в София е Антони Райжеков, актьор, режисьор, музикант, който живее в Залцбург. Много често самите места са звуков инструмент . От друга..

публикувано на 20.03.23 в 09:38