Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за баритона Костадин Шекерлийски

Спомняте ли си Костадин Шекерлийски - един от водещите баритони на Софийската опера? Певец със звучен, обемен, красив и мек потембър глас, незабравим като Княз Игор, Риголето, Шакловити. На 22 декември 2021 г. отбелязахме 100-годишнината от рождението му.

Костадин Шекерлийски е роден в Горна Джумая (днес Благоевград). Семейството е бедно и се налага той от ранна възраст да работи като портиер и чистач в църквата "Въведение Богородично", но много обича да пее. Там го чува диригентът на църковния хор Василий Соловьов и го взема като хорист в местния хор „Македонска песен“. Изявите му като солист привличат вниманието на обществеността - събират средства, за да може той да следва в Музикалната академия.

Завършва в класа на Мара Маринова Цибулка, а в същото време е солист на мъжкия хор „Кавал“. През 1945 г. е поканен от диригента Светослав Обретенов да постъпи като солист в новообразувания Държавен радиохор. С него гостува в Чехоскловакия, Унгария, Югославия. За кратко е солист на Военния ансамбъл.

В началото на 50-те години постъпва след спечелен конкурс в Софийската опера. Дебютът му е на 24 февруари 1952 г. с ролята на Моралес от операта „Кармен“ от Бизе. Скор ослед това с група солисти на Софийската опера е изпратен на специализация в Болшой театър в Москва, където учи при Леонид Баратов, Тамара Небулсина и Михаил Жуков. На 3 юни 1954 г. Шекерлийски дебютира на сцената на Болшой театър в ролята на Княз Игор от едноименната опера на Бородин. Близо една година той гостува на театрите в СССР - Киев, Ленинград, Екатерининбург, Новоросийск, Иркутск. 

След успешното си представяне певецът е назначен в Софийската опера и следващите 13 години е водещ баритон на театъра. Представя се с ролите на Ескамилио, Жермон, Граф ди Луна, Амонасро, Яго, Георги Грозника и др. С известните солистки на театъра Юлия Винер и Надя Афеян гостува в Испания, Белгия, Франция, Чехия, Германия, Канада, Нидерландия, Монголия.

 Среща се с Борис Христов, който го кани за съвместна работа в Миланската Скала. Но през 1967 г. Шекерлийски получава инфаркт и се налага да прекъсне изявите си. Закратко се въстановява и гостува в Германия, а на сцената на Болшой театър пее партията на Борис Годунов от едноименната опера с голям успех. Но през 1972 г. втори инфаркт се оказва фатален и той умира. 

Чуйте в звуковия файл биографичната бележка и изпълнение на Костадин Шекерлийски - Монолог на Борис из операта "Борис Годунов" от Мусоргски.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25