Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за баритона Костадин Шекерлийски

Спомняте ли си Костадин Шекерлийски - един от водещите баритони на Софийската опера? Певец със звучен, обемен, красив и мек потембър глас, незабравим като Княз Игор, Риголето, Шакловити. На 22 декември 2021 г. отбелязахме 100-годишнината от рождението му.

Костадин Шекерлийски е роден в Горна Джумая (днес Благоевград). Семейството е бедно и се налага той от ранна възраст да работи като портиер и чистач в църквата "Въведение Богородично", но много обича да пее. Там го чува диригентът на църковния хор Василий Соловьов и го взема като хорист в местния хор „Македонска песен“. Изявите му като солист привличат вниманието на обществеността - събират средства, за да може той да следва в Музикалната академия.

Завършва в класа на Мара Маринова Цибулка, а в същото време е солист на мъжкия хор „Кавал“. През 1945 г. е поканен от диригента Светослав Обретенов да постъпи като солист в новообразувания Държавен радиохор. С него гостува в Чехоскловакия, Унгария, Югославия. За кратко е солист на Военния ансамбъл.

В началото на 50-те години постъпва след спечелен конкурс в Софийската опера. Дебютът му е на 24 февруари 1952 г. с ролята на Моралес от операта „Кармен“ от Бизе. Скор ослед това с група солисти на Софийската опера е изпратен на специализация в Болшой театър в Москва, където учи при Леонид Баратов, Тамара Небулсина и Михаил Жуков. На 3 юни 1954 г. Шекерлийски дебютира на сцената на Болшой театър в ролята на Княз Игор от едноименната опера на Бородин. Близо една година той гостува на театрите в СССР - Киев, Ленинград, Екатерининбург, Новоросийск, Иркутск. 

След успешното си представяне певецът е назначен в Софийската опера и следващите 13 години е водещ баритон на театъра. Представя се с ролите на Ескамилио, Жермон, Граф ди Луна, Амонасро, Яго, Георги Грозника и др. С известните солистки на театъра Юлия Винер и Надя Афеян гостува в Испания, Белгия, Франция, Чехия, Германия, Канада, Нидерландия, Монголия.

 Среща се с Борис Христов, който го кани за съвместна работа в Миланската Скала. Но през 1967 г. Шекерлийски получава инфаркт и се налага да прекъсне изявите си. Закратко се въстановява и гостува в Германия, а на сцената на Болшой театър пее партията на Борис Годунов от едноименната опера с голям успех. Но през 1972 г. втори инфаркт се оказва фатален и той умира. 

Чуйте в звуковия файл биографичната бележка и изпълнение на Костадин Шекерлийски - Монолог на Борис из операта "Борис Годунов" от Мусоргски.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10