Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за възрожденеца Янко Мустаков

Отбелязваме 180-годишнината от рождението на възрожденския деец Янко Мустаков - диригент, педагог, композитор, създател на първия български хор още преди Освобождението, творческа личност, чиито апостолски труд буди възхищение.

Янко Мустаков е роден на 3 януари 1842 г.одина в Трявна. Основното си образование получава в родния си град, а когато е на 20 години, е поканен от Николай Павлович и Петко Рачов Славейков да стане учител в Средното махленско училище в Свищов и псалт в църквата "Свети Димитър".

Прави впечатление с изключителната си музикална надареност и с помощта на евангелския пастор д-р Лонг следва в Букурещката консерватория. След завръщането си в България се остановява в Свищов - там учителства и пее в църквата „Свето Преображене“. Към същата църква организира музикален кръжок, който през 1868 г. прераства в певческо дружество - това е, фактически, първият български хор. Тогава създава и любителски оркестър, с който се изпълнява антрактната музика към театралните спектакли.

През 1867 г. на Великден Янко Мустаков представя първата си композиция - „Опелото на Исус Христос“ по тест на учителя от Лом Кръстьо Пишурката. По-късно композира около 15 хорови песни с духовен и светски характер, между които „Из кръв и дим“ и „Царю, добре дошъл“ по тестове на Вазов, “На царя на Русия“ по текст на Петко Р. Славейков, “О, ден тържествен, ден велик“. Вероятно това са песните, които се изпълняват от хора на Мустаков при пристиганета на император Николай – Царя Освободител - в Свищов през 1877 г.

Но заслугите на Мустаков не се ограничават само с композиторската и диригентска дейност, която осъществява - той  е изключителен педагог. Негови ученици са бъдещите изтъкнати дейци на българското изкуство като Георги Байданов, Иван Шишманов, Атанас Паунов. Той въвежда за първи път нотното пеене в училище, съставя учебни помагала, уникални по своята същност за годините преди Освобождението, като „Буквар народен по звучна метода за ученици от първо отделение на училището в Свищов", “Православно учение - ръководител по изучаване на Закон Божи“. След Освобождението Мустаков е инспектор на Свищовската учебна околия. Умира на 24 декември 1881 г., едва 39-годишен.

Чуйте в звуковия файл биографичната справка и песента на Янко Мустаков „Из кръв и дим“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10