Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за възрожденеца Янко Мустаков

Отбелязваме 180-годишнината от рождението на възрожденския деец Янко Мустаков - диригент, педагог, композитор, създател на първия български хор още преди Освобождението, творческа личност, чиито апостолски труд буди възхищение.

Янко Мустаков е роден на 3 януари 1842 г.одина в Трявна. Основното си образование получава в родния си град, а когато е на 20 години, е поканен от Николай Павлович и Петко Рачов Славейков да стане учител в Средното махленско училище в Свищов и псалт в църквата "Свети Димитър".

Прави впечатление с изключителната си музикална надареност и с помощта на евангелския пастор д-р Лонг следва в Букурещката консерватория. След завръщането си в България се остановява в Свищов - там учителства и пее в църквата „Свето Преображене“. Към същата църква организира музикален кръжок, който през 1868 г. прераства в певческо дружество - това е, фактически, първият български хор. Тогава създава и любителски оркестър, с който се изпълнява антрактната музика към театралните спектакли.

През 1867 г. на Великден Янко Мустаков представя първата си композиция - „Опелото на Исус Христос“ по тест на учителя от Лом Кръстьо Пишурката. По-късно композира около 15 хорови песни с духовен и светски характер, между които „Из кръв и дим“ и „Царю, добре дошъл“ по тестове на Вазов, “На царя на Русия“ по текст на Петко Р. Славейков, “О, ден тържествен, ден велик“. Вероятно това са песните, които се изпълняват от хора на Мустаков при пристиганета на император Николай – Царя Освободител - в Свищов през 1877 г.

Но заслугите на Мустаков не се ограничават само с композиторската и диригентска дейност, която осъществява - той  е изключителен педагог. Негови ученици са бъдещите изтъкнати дейци на българското изкуство като Георги Байданов, Иван Шишманов, Атанас Паунов. Той въвежда за първи път нотното пеене в училище, съставя учебни помагала, уникални по своята същност за годините преди Освобождението, като „Буквар народен по звучна метода за ученици от първо отделение на училището в Свищов", “Православно учение - ръководител по изучаване на Закон Божи“. След Освобождението Мустаков е инспектор на Свищовската учебна околия. Умира на 24 декември 1881 г., едва 39-годишен.

Чуйте в звуковия файл биографичната справка и песента на Янко Мустаков „Из кръв и дим“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се играе на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52