Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Спомен за възрожденеца Янко Мустаков

Отбелязваме 180-годишнината от рождението на възрожденския деец Янко Мустаков - диригент, педагог, композитор, създател на първия български хор още преди Освобождението, творческа личност, чиито апостолски труд буди възхищение.

Янко Мустаков е роден на 3 януари 1842 г.одина в Трявна. Основното си образование получава в родния си град, а когато е на 20 години, е поканен от Николай Павлович и Петко Рачов Славейков да стане учител в Средното махленско училище в Свищов и псалт в църквата "Свети Димитър".

Прави впечатление с изключителната си музикална надареност и с помощта на евангелския пастор д-р Лонг следва в Букурещката консерватория. След завръщането си в България се остановява в Свищов - там учителства и пее в църквата „Свето Преображене“. Към същата църква организира музикален кръжок, който през 1868 г. прераства в певческо дружество - това е, фактически, първият български хор. Тогава създава и любителски оркестър, с който се изпълнява антрактната музика към театралните спектакли.

През 1867 г. на Великден Янко Мустаков представя първата си композиция - „Опелото на Исус Христос“ по тест на учителя от Лом Кръстьо Пишурката. По-късно композира около 15 хорови песни с духовен и светски характер, между които „Из кръв и дим“ и „Царю, добре дошъл“ по тестове на Вазов, “На царя на Русия“ по текст на Петко Р. Славейков, “О, ден тържествен, ден велик“. Вероятно това са песните, които се изпълняват от хора на Мустаков при пристиганета на император Николай – Царя Освободител - в Свищов през 1877 г.

Но заслугите на Мустаков не се ограничават само с композиторската и диригентска дейност, която осъществява - той  е изключителен педагог. Негови ученици са бъдещите изтъкнати дейци на българското изкуство като Георги Байданов, Иван Шишманов, Атанас Паунов. Той въвежда за първи път нотното пеене в училище, съставя учебни помагала, уникални по своята същност за годините преди Освобождението, като „Буквар народен по звучна метода за ученици от първо отделение на училището в Свищов", “Православно учение - ръководител по изучаване на Закон Божи“. След Освобождението Мустаков е инспектор на Свищовската учебна околия. Умира на 24 декември 1881 г., едва 39-годишен.

Чуйте в звуковия файл биографичната справка и песента на Янко Мустаков „Из кръв и дим“.


Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Женя Адамова

Женя Адамова представя новата си изложба "Малки вечерни портрети"

Днес художничката Женя Адамова открива новата си изложба "Малки вечерни портрети" в столична галерия.  Изложбата включва малки скулптурни портрети , по които тя работи вече около половин година. Първоначално нямах конкретна идея, че ще се получи точно това, каза тя.  А защо лица, портрети - художничката споделя, че има личен интерес към..

публикувано на 24.03.23 в 10:10

Илиян Метев: "Една провинциална болница" всъщност е филм за емпатията

" За мен този филм е за емпатията, която може да възбудим един към друг, за човешките взаимоотношения.  Филмът отразява по особен начин пандемията, но на по-дълбоко ниво за мен този филм е да погледнем към другия, да го чуем и да се опитаме да му помогнем". Това заяви пред БНР Илиян Метев - сценарист и режисьор на филма "Една провинциална болница" ,..

публикувано на 24.03.23 в 09:47

Изложба в София на световноизвестни и български художници, обединени от американската идея

В столичната галерия "Виваком арт хол Оборище 5" се открива тематична изложба с творби, илюстриращи американската култура и изкуство . Експозицията ще продължи до 15 април и в нея са включени световноизвестни художници и трима български творци от различни направления и възраст, обединени от американската идея. Някои от американските..

публикувано на 23.03.23 в 17:54

Ахмет Бояджиоглу: СФФ е лицето на София, дори на България

Един фестивал е лицето на града, дори на държавата , каза пред БНР Ахмет Бояджиоглу - режисьор, продуцент, монтажист, член на международното жури на София филм фест. "Този фестивал е лицето на София, дори на България. Хората трябва да са много внимателни с него. Всички трябва да го подкрепят. Това е много важен фестивал ", изказа мнението си той..

публикувано на 23.03.23 в 09:59
Джералдин Чаплин

Джералдин Чаплин пристига у нас за „София филм фест“

Актрисата Джералдин Чаплин пристига този следобед у нас. Тя е един от специалните гости на „София филм фест“ и ще представи в столицата най-новия си филм „Лука“. Тя е едно от 11-те деца на Чарли Чаплин и първата му дъщеря с Уна О’Нийл. Режисьорът Дейвид Лийн открива Джералдин Чаплин в Париж, където тя е танцьорка и я кани да участва във..

публикувано на 23.03.23 в 07:32

"Каста дива" – едно предаване, което прави живота по-хубав

В предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ на 19-и март 2023 г.: 20.05-21.00 ч.: - Предпремиера на “Дон Паскуале“ от Доницети на сцената на Варненската опера – кореспонденция на Даниела Стойнова - “Българските оперни певци по световните сцени“ – рубрика на Светлана Димитрова - Възраждане на Вагнеровото..

обновено на 22.03.23 в 22:11
Донка Ангъчева с екипа на филма

Филм за пианистката Донка Ангъчева с премиера във Виена

На 19 март в австрийската столица се състоя официалната премиерна прожекция на документалния филм “Апасионата“, посветен на житейския път и успешната международна кариера на забележителната българска пианистка Донка Ангъчева.  Събитието бе перфектно организирано и се проведе в стилната обстановка на един от най-старите и реномирани..

публикувано на 22.03.23 в 20:23