Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за диригента Любомир Романски

Да си припомним творческото дело на един български диригент - Любомир Романски, чиято кариера протича предимно в чужбина, по-точно в Германия. Поводът е 110-годишнината от неговото рождение на 8 януари 1912 г.

Роден е в София, в семейство на университетски професор - езиковеда Стоян Романски. От 9-годишен учи пиано при Андрей Стоянов, Веселин Стоянов, Тамара Янкова и музикална теория при Добри Христов. Завършва славянска филология в Софийския университет и в същото време е частен ученик в Музикалната академия - дирижиране при Цанко Цанков, композиция при Панчо Владигеров и пиано при Димитър Ненов.

Още като студент работи като корепетитор и диригент в оперетния театър „Ангел Сладкаров“, след това е втори диригент на хор „Родина“, а от 1935 г. е помощник-диригент в Софийската опера. Следващата година заминава за Берлин, където завършва славянска филология в Хумболтовия университет, а като диригент се подготвя в Държавното висше училище за музика и изготвя дисертация на тема „Простите коледни рефрени на българските коледни песни“. Специализира в диригентските курсове на знаменития Клеменс Краус. 

Кариерата му на диригент започва в Германия - първо като капелмайстор на оперния театър във Франкфурт на Майн, а след войната е ръководител и диригент на симфоничните концерти в Градския театър на Висбаден. В периода 1948-1950 г. ръководи Симфоничния оркестър на Кьолнското радио, а след това се установява в Гелзенкирхен, където остава до края на живота си - 9 юни 1989 г. От 1968 г. Романски ръководи и Певческата академия във Франкфурт на Майн. Гостувал е като диригент в Испания, Франция, Швейцария, Австрия, Холандия, Югославия, Мексико, САЩ и няколко пъти в България.

За първи път у нас той дирижира "Кармина Бурана" и "Катули Кармина" на Карл Орф - истинско събитие в културния живот на страната тогава. 

Любомир Романски представя пред германската публика редица творби от български композитори, много български инструменталисти. Той е активен пропагандатор на българската музика и с концертите си, и с беседите за българската музикална култура и фолклор в цяла Германия. За цялостната си дейност като диригент Любомир Романски е удостоен с няколко високи германски отличия, между които Гьотевият плакет, с Почетния орден "Академични палми" във Франция. Той е и почетен член на европейския център “Ференц Лист“.

В Златния фонд на БНР е запазено интервю на Любомир Романски от 1984 г., в което говори за познанството си с големия композитор Карл Орф и за тенденциите в съвременната музика. Чуйте в звуковия файл и откъс от "Кармина Бурана" под негово диригентство.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45