Да си припомним творческото дело на един български диригент - Любомир Романски, чиято кариера протича предимно в чужбина, по-точно в Германия. Поводът е 110-годишнината от неговото рождение на 8 януари 1912 г.
Роден е в София, в семейство на университетски професор - езиковеда Стоян Романски. От 9-годишен учи пиано при Андрей Стоянов, Веселин Стоянов, Тамара Янкова и музикална теория при Добри Христов. Завършва славянска филология в Софийския университет и в същото време е частен ученик в Музикалната академия - дирижиране при Цанко Цанков, композиция при Панчо Владигеров и пиано при Димитър Ненов.
Още като студент работи като корепетитор и диригент в оперетния театър „Ангел Сладкаров“, след това е втори диригент на хор „Родина“, а от 1935 г. е помощник-диригент в Софийската опера. Следващата година заминава за Берлин, където завършва славянска филология в Хумболтовия университет, а като диригент се подготвя в Държавното висше училище за музика и изготвя дисертация на тема „Простите коледни рефрени на българските коледни песни“. Специализира в диригентските курсове на знаменития Клеменс Краус.
Кариерата му на диригент започва в Германия - първо като капелмайстор на оперния театър във Франкфурт на Майн, а след войната е ръководител и диригент на симфоничните концерти в Градския театър на Висбаден. В периода 1948-1950 г. ръководи Симфоничния оркестър на Кьолнското радио, а след това се установява в Гелзенкирхен, където остава до края на живота си - 9 юни 1989 г. От 1968 г. Романски ръководи и Певческата академия във Франкфурт на Майн. Гостувал е като диригент в Испания, Франция, Швейцария, Австрия, Холандия, Югославия, Мексико, САЩ и няколко пъти в България.
За първи път у нас той дирижира "Кармина Бурана" и "Катули Кармина" на Карл Орф - истинско събитие в културния живот на страната тогава.
Любомир Романски представя пред германската публика редица творби от български композитори, много български инструменталисти. Той е активен пропагандатор на българската музика и с концертите си, и с беседите за българската музикална култура и фолклор в цяла Германия. За цялостната си дейност като диригент Любомир Романски е удостоен с няколко високи германски отличия, между които Гьотевият плакет, с Почетния орден "Академични палми" във Франция. Той е и почетен член на европейския център “Ференц Лист“.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю на Любомир Романски от 1984 г., в което говори за познанството си с големия композитор Карл Орф и за тенденциите в съвременната музика. Чуйте в звуковия файл и откъс от "Кармина Бурана" под негово диригентство.
Италианският продуцент Фламинио Задра е специален гост на София филм фест и на 20-тото издание на Sofia meetings. Той е копродуцент на филма „Лука“ , в който си партнират участници от България, Италия, Белгия, Нидерландия и Армения. В него играе легендарната Джералдин Чаплин, а в една от ключовите роли е българският актьор Валентин Ганев...
"Ангели на Благовещение" е изложба на Леда Паташева, която ще гостува само за броени часове в галерия ПОРТ А на ул. "Триадица" 5 в София, утре – 25 март от 17.30 до 20.00 часа, в зенита на празника. Хари Ешкенази ще е специален гост музикант на изложбата, която ще е едновременно "вернисаж" и "финисаж". "Дом Витгенщайн даде старт на..
Днес художничката Женя Адамова открива новата си изложба "Малки вечерни портрети" в столична галерия. Изложбата включва малки скулптурни портрети , по които тя работи вече около половин година. Първоначално нямах конкретна идея, че ще се получи точно това, каза тя. А защо лица, портрети - художничката споделя, че има личен интерес към..
" За мен този филм е за емпатията, която може да възбудим един към друг, за човешките взаимоотношения. Филмът отразява по особен начин пандемията, но на по-дълбоко ниво за мен този филм е да погледнем към другия, да го чуем и да се опитаме да му помогнем". Това заяви пред БНР Илиян Метев - сценарист и режисьор на филма "Една провинциална болница" ,..
В столичната галерия "Виваком арт хол Оборище 5" се открива тематична изложба с творби, илюстриращи американската култура и изкуство . Експозицията ще продължи до 15 април и в нея са включени световноизвестни художници и трима български творци от различни направления и възраст, обединени от американската идея. Някои от американските..
Един фестивал е лицето на града, дори на държавата , каза пред БНР Ахмет Бояджиоглу - режисьор, продуцент, монтажист, член на международното жури на София филм фест. "Този фестивал е лицето на София, дори на България. Хората трябва да са много внимателни с него. Всички трябва да го подкрепят. Това е много важен фестивал ", изказа мнението си той..
Актрисата Джералдин Чаплин пристига този следобед у нас. Тя е един от специалните гости на „София филм фест“ и ще представи в столицата най-новия си филм „Лука“. Тя е едно от 11-те деца на Чарли Чаплин и първата му дъщеря с Уна О’Нийл. Режисьорът Дейвид Лийн открива Джералдин Чаплин в Париж, където тя е танцьорка и я кани да участва във..
Президентът Румен Радев заяви, че ако продаваме оръжия на други страни, ще поставяме условия те да не бъдат препродавани на Украйна. Той отново..
"Правителство трябва да има, но не може. България се лута между трябва, но не може. Но се лута не политическата класа, а електоратът ...
Профилактиката, каквато е в момента, не отговаря по никакъв начин на изискванията за качествен онкологичен скрининг . Това заяви в интервю за БНР..