Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Йерусалимския музей използват космически технологии за запазване на ръкописи

Снимка: Искра Декало

В Храма на Книгата в Йерусалимския музей се пазят близо 2000 от кумранските свитъци с различна дължина, намерени в 11 пещери в Юдейската пустиня. Има ръкописи на иврит и арамейски, както и няколко превода на гръцки. Според хипотезата, са написани или преписани някъде между 150 година преди Новата ера и обсадата на Йерусалим през 70 година от Новата ера. Храмът на Книгата не е само съвременното хранилище на свитъци, а и научна лаборатория за реставриране, разчитане, тълкуване, опазване. Всяка година се провежда научна конференция, посветена на новости около израелските ръкописи и свитъци от същата колекция, които се пазят във Вашингтонската библиотека, в ред центрове по изследване на Античността в Европа и в Близкия изток.

Съвременните технологии за разчитане и запазване на ръкописите са космически:

"Мултиспектрален анализ е технологията на НАСА, чрез която написаното в даден ръкопис преминава през целия спектър, като при всеки цвят личат отделни детайли. Компютър записва всичко това и го наслагва, така че по-успешно да бъдат разчитани записаните текстове. На тази база се сравняват с вече познати текстове от Светото писание и се преценява какво от тях съвпада, и какво - не, но езиковеди изследват изменението на правописа. Интересното е, че и днешен първокласник би могъл да прочете текстовете от свитъците, въпреки развитието на езика и различията в изписването на думите. Все повече сравняването на текстове, когато става въпрос за познати и сега части от Библията, се възлага на изкуствен интелект. Точно чрез такава програма са открили, че един свитък е писан от двама или трима души. Почерците им много си приличат, но машината отбелязва разликата. Ясно е, че всички те са преминали през една и съща школа за преписвачи на свещени текстове", каза за БНР проф. Ноам Мизрахи.

Чрез проби от самите пергаменти, са открили ДНК на животните, от които са направени. Противно на очакванията, че те са изцяло върху кожи от кози, които се развъждат в пустинята, част от кожите са овчи, а още по-изненадващо е, че има и два ръкописа върху говежди кожи. Крави се отглеждат на десетки километри от пустинята.

"Най-дългият и добре запазен свитък е с пророчествата на Исая и е върху говежда кожа. Дълъг е 8 метра и има дебелина 0,1 мм. Кожата е обработена с минерали, които не се срещат често край Мъртво море. Изследва се съставът им, за да бъдат запазени по този начин и други свитъци. Той е и с най-светъл цвят на кожата. Жалко, че подобни технологии не са били известни век по-рано. Биха били проверени по-надеждно старинни ръкописи, които известният антиквар Моше Шапира предложил на Британския музей. Той твърдял, че са ги открили в Юдейската пустиня. В лабораторията на музея обаче ги определили като фалшификат. Не можейки да възстанови доброто си име, антикварят се самоубил в хотелската си стая в Амстердам през 1884 година. Около 60 години по-късно, много близо до мястото, което посочил като източник на находката си, са отрити Кумранските ръкописи. Свитъците на Шапира са изчезнали от хотелската му стая и все още са мечта на търсачи на съкровища. Музеят в Йерусалим дигитализира постепенно наличните свитъци и предоставя възможност учените от цял свят да могат да ги ползват", допълни проф. Ноам Мизрахи.

Има много спорове за съдържанието и за това кога и от кого са писани или преписвани. Според едни те са три вида, а според други - пет.

"Сред Кумранските ръкописи преобладават преписи на части от Стария завет. Разликата със съвременните текстове е по-голямата конкретност. Например в тях се уточнява, че потопът е траял около година. Ноевият ковчег е бил построен за половин година, а събирането на животните траяло няколко месеца. Уточнено е и къде праотецът Авраам е трябвало да пренесе в жертва сина си - на планината Цион, където сега е построен Йерусалим. Има доста ръкописи, непризнати от официалната Библия, но които са също на библейска тематика. Сред тях е текстът за космическия пътешественик Ханох, който се върнал на земята да предаде знанията си на порасналия си син. Този текст минава за апокриф, но е един от основополагащите за учението на Богомилите", каза за "Хоризонт" проф. Рахел Елинор от Ерусалимския университет.

Елинор обясни че, има текстове, свързани с живота на есеите. По принцип се смята, че всяко социално движение по него време е имало религиозна форма, но за хората, отделили се в пустинята, има няколко версии. Според едната - това са омерзени от корупцията и повсеместната бедност бунтари. Техен е изразът, възприет по-късно от християнството: "по-скоро камила ще мине през иглено ухо (най-тясната порта към Йерусалим), отколкото богаташ да влезе в рая“. Според друга, са коени първожреци и техни наследници, изгонени от садукеите и фарисеите, които заемат техните места в храма в Йерусалим.

"За мен, това е по-вероятно, заради високата култура както при преписването, така и при тълкуването на свещените книги (защото има и такива ръкописи), а най-вече при текстовете - споровете с жреците, обитаващи в него време Храма, които те наричат „синове на тъмата“. Например сред обвиненията е „изчистване от подробности“ на свещените книги, преместване на почивния ден от вторник, когато според Библията Бог е създал небето - в събота, започваща от петък вечер, когато също според Библията Бог е създал човека, и прочее" .

Проф. Рахел Елинор коментира, че има спорове дали въобще свещените книги са били преписвани в пустинята или, бягайки от преследване, коените са пренесли библиотеката от Йерусалим. Така би могло да се тълкува наличие на ръкопис върху говежда кожа. Има и съвсем оригинални творби като мъдростите "Исус от Йерусалим" (не този от Назарет), които също се част от апокрифите.

"Интересни са свитъците, със записани вътрешните правила в манастира, които хвърлят светлина върху начина на живот на есеите. Част от тези правила са били приети и от ранните християни".

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32