Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистът Людмил Ангелов - гост на Радиооркестъра в концерта "Руска зима"

Марк Кадин ще дирижира музика от Рахманинов и Чайковски

| обновено на 20.01.22 в 12:38
Снимка: sofiaphilharmonic.com

На 21 януари в зала "България" е поредният концерт от сезона на Симфоничния оркестър на БНР, ръководен от маестро Марк Кадин. Този път те предлагат на публиката музикална картина със заглавие "Руска зима", включваща Шестата, "Патетична" симфония на Пьотр Илич Чайковски, и далеч по-рядко звучащия на българска сцена Концерт за пиано и оркестър №4 от Сергей Рахманинов.

Солист в концерта ще бъде един от най-високо ценените у нас и по света български пианисти - Людмил Ангелов. За него Четвъртия клавирен концерт на Рахманинов е новост в репертоара. Изпълнителят е известен с афинитета си към изследването на малко познати територии в музиката - той е основател и на фестивала "Пиано Екстраваганца", който впечатлява с откритията си. 

В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Людмил Ангелов сподели спомени за емоционалните си срещи с публиката през 2021 г. - юбилейна за пианиста, както и интересни детайли за Четвъртия клавирен концерт от Рахманинов, който ще постави началния акорд за 2022 г. за него и за Радиооркестъра.

Людмил Ангелов беше и специален гост преди концерта на Симфоничния оркестър на БНР "Руска зима" в "Хоризонт до обед".

"Четвъртия концерт Рахманинов го редактира три пъти, до последно, малко преди смъртта си, прави последен ретуш на втората редакция, това е неговата лебедова песен...

За мен концерта е наистина голямо предизвикателство, като трудността идва от това да спечелиш публиката. Така е било и когато е била първата му поява пред публика", каза в "Хоризонт до обед" Ангелов.

"Великият Чайковски е оценил навремето огромния талант на Рахманинов, това е може би един от тримата най-големи пианисти в историята на класическата музика, което обуславя неговия стил, преди всичко с произведенията си само за пиано или мащабни концерти за пиано и оркестър, където се разкрива красивата палитра от звуци на пианото", разказа още Людмил Ангелов.

Чуйте в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59