Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една от легендите за Патриарх Евтимий е свързана със село Плачка

Паметникът на Патриарх Евтимий в София
Снимка: META/Facebook-Alexander Resilovski

На 20 януари почитаме паметта на Св. Евтимий, патриарх Търновски – един от най-великите българи и личности от Средновековието, най-известният патриарх на България и последният предстоятел на църквата на Второто българско царство.
Негово преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп ще оглави архиерейска света Литургия в столичния храм „Св. Седмочисленици“. След Литургията ще се проведе традиционното литийно шествие от храма до паметника на Св. Патриарх Евтимий.
Спомените на учителката Бонка Тихова от Дряново, родена 1910-та година са записани през януари 1989-та и се пазят в Златния фонд на Българското национално радио. Преданието е за името на село Плачка.

"Има една легенда за изпращането на Патриарх Евтимий на заточение. Дряновци научават, че Патриарха ще бъде изпратен на заточение и че ще мине през стария път, който тогава е водел от Велико Търново през Каломен. Те отиват близо до Каломен и чакат. Задава се добрият старец и заплакват. Патриархът вдига ръка и казва: "Утешете се деца мои България ще пребъде вовеки веков". Това са пророческите думи на Патриарх Евтимий. Османлиите го отвеждат по-нататък по пътя към Балкана, а хората го изпращат с насълзени очи. Понеже дълго са плакали на това място то е известно като Плачка".

Справка в Националния регистър на населените места показва, че там - в с. Плачка, общ. Дряново, обл. Габрово, при преброяването на населението в края на 1934 година, са живеели 95 души. През декември 1985-та те са едва 5-ма; двама - през 2006-та; един - през декември 2010-та и нито един при преброяването на населението и жилищния фонд през февруари 2011-та.

Паметникът на Патриарх Етимий в София е откри през 1939 година. Намира се на кръстовището на улица "Граф Игнатиев" и булевард "Васил Левски".

"Това е едно култово място за много софиянци. Там, където се пресичат булевард "Васил Левски" с улица "Граф Игнатиев" започва булевард "Патриарх Евтимий". Това е едно много живо истинско кръстовище, огласено от звън на трамвая, от пискащите уредби на светофарите, от боботенето на автомобилите и от глъчката на много хора, които преминават от там", каза за БНР изкуствоведът Евгения Христова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57