Да си припомним делото на изтъкнатия български музикант проф. Арсени Лечев - цигулар, диригент, музикален критик. Повод ни дава 120-годишнината от неговото рождение на 17 януари 1902 г.
Роден е във Велико Търново, а баща му е лекар. От 6-годишен свири на цигулка, години след това в София взема уроци при Тодор Торчанов, Петър Гавазов и Георги Актарджиев. В същото време свири в Гвардейския оркестър и в оркестъра на Софийската опера. През 1921 г. заминава за Берлин, където е ученик на прочутия Хавеман във Висшето училище за музика, учи хармония при Юон и пиано при Трап. След това учи в Париж при известния камерен изпълнител Капе и отново в Берлин при Войку.
През 1930 г. се завръща в България и се включва активно в концертния живот на страната, предимно с участие в различни камерни състави. След една година създава струнен квартет, който носи неговото име, защото той свири първа цигулка. Участници в състава са Стоян Сертев - цигулка, Яким Якимов - виола и Константин Кугийски-виолончело. Съставът съществува с прекъсвания до 1957 г., а през това време в него свирят известни български инструменталисти като Константин Попов, Стефан Магнев, Стефан Сугарев, Константин Крушовенски и др.
От 1947 г. квартетъта става държавен. Дейността на състава е много активна - обикалят цялата страна с концерти, често придружавани с музикални беседи, изнесени от тяхния ръководител Арсени Лечев. Едновременно с тази си дейност Лечев е концертмайстор на Гвардейския оркестър, а от 1933 до 1942 г. и на оркестъра на Софийската опера. Той е един от инициаторите за създаването на Държавен филхармоничен оркестър към операта.
Започва и преподавателската си дейност в Музикалната академия, от 1952 г. е професор, а дълги години е завеждащ катедрата по камерна музика. Диригентските му изяви започват през 1942 г., когато работи в Художествения оперетен театър и поставя оперетите „Ева“, “Победителката“, „Любовта на Шуберт“, по-късно е негов директор, а от 1958 до 1962 г. ръководи Държавния музикален театър „Стефан Македонски“.
Трудно е да се изброят всички длъжности, които е заемал Арсени Лечев: Главен уредник на Радиоразпръскването, една година диригент на Симфоничния оркестър в Бургас, музикален редактор във вестник „Култура“. Обществените му задъления са още повече: Бил е секретар на Съюза на българските композитори, председател на секцията „Концертиращи артисти" и още, и още. Не бива да пропускаме многобройните рецензии, статии в пресата, беседи, изнасяни в цялата страна. За него може да се говори като за една изключителна творческа личност.
Арсени Лечев умира на 23 ноември 1984 г. В звуковия файл можете да чуете и част от Клавирния квинтет от Роберт Шуман, записан от квартета на Арсени Лечев и пианиста Трифон Силяновски през 1956 г.
Наградите за постижения в театралното изкуство "Аскеер" бяха раздадени за 31 път в театър "Българска армия". Церемонията беше посветена на 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и мина под мотото "Урок по български". Голямата награда за цялостен принос получи актрисата Цветана Манева, а на Меглена Караламбова беше дадена почетна..
Наградите за постижения в театралното изкуство "Аскеер" ще бъдат връчени тази вечер на церемония в театър "Българска армия". Голямата награда за цялостен принос ще получи актрисата Цветана Манева, а на Меглена Караламбова ще бъде дадена почетна статуетка. Номинациите в 11-те категории са селектирани от 90 представления, реализирани от 1 май..
24 май ще отбележат и българските културни институти по света с разнообразна и богата програма Две тематични изложби посвещава на празника културния институт в Прага. Едната е "Светлината на буквите" и показва най-ценните украсени български средновековни ръкописи от периода Х-ХVІІІ в., а другата е документалната "Пътят на Св. Кирил и..
„Действието в романа „Последна молитва“ се развива в навечерието на Освобождението на България. Годината не е случайно избрана, а именно 1872 година, в която е заловен Левски. Той самият се появява по някакъв начин като образ в книгата, т. е. споменава се за него и има хора, които са го срещали. За мен беше важно да направя връзка с реална..
В Плевен откриха изложба на художника Николай Неделчев – Кокала. Експозицията е посветена на 50-годишния юбилей на твореца. Николай Неделчев е роден в Плевен, живописните платна в юбилейната му изложба показват пътя на художника. При откриването приятели и ценители на изкуството го поздравиха за 50-годишния му юбилей. "73 произведения -..
В читалище „Родопска искра“ в Чепеларе се състоя премиерата на книгата „Народни песни от Средните Родопи“ (CD и текстове). Автор на книгата е Теодора Панайотова, която преди 43 години - на 15 ноември 1979 година, в дома си в Чепеларе на семейно събиране записва песните. Ценното на този запис е, че не е професионален. Това го превръща в автентично..
Тази вечер в Зала "България" започва 53-тото издание на Международния фестивал "Софийски музикални седмици" . Творци от 17 страни в 53-тото издание на "Софийски музикални седмици" " Над 100 прояви имаме тази година в тези 6 софийски седмици. Има по три, понякога и по четири на вечер, но така или иначе има основни акценти, които..
България не трябва да прави отстъпки пред Северна Македония, защото няма какво да направи. Ако направим отстъпки, това означава да се съгласим..
Трябва да следим какво се случва в света на вирусите. При маймунската шарка две неща правят впечатление – че инфектираните нямат връзка със страните,..
"24 май е нашият най-безспорен празник . Ние се караме за всички други празнични дати в календара си, дори за най-светлите християнски празници, да..