На заседанието си днес Столичният общински съвет ще разгледа доклад за запазването му. Същевременно районният кмет настоява пространството да придобие нова визия и функционалност, след като е установено, че временните обекти там са незаконни.
До председателя на СОС има постъпили сигнали от търговци, в които се изразяват опасения от ликвидирането на пазара.
Кметът на столичния район Лозенец Константин Павлов твърди, че с този пазар има проблеми още от началото на мандата. Когато е встъпил в длъжност през 2019 г., Павлов заварил наемател на целия пазар, който незаконно преотдавал сергиите и павилионите.
След отказ да плати при предявявените финансови претенции от страна на местната управа, наемателят е осъден на 97 000 лева, но до днес сумата остава дължима.
След инцидента със загиналото дете на бул. „Иван Гешов“ и започналите проверки на преместваеми обекти в София, по думите на Павлов „лъснало очевидното“ – че обектите на пазара в Лозенец са незаконни и била издадена заповед за премахване.
След като една от общинските фирми се появила с кран в опит да изпълни заповедта, изневиделица се появила идеята на председателя на Столичния общински съвет пазарът да се даде на общинско дружество, разказа Константин Павлов. По думите му няма никаква обосновка защо трябва да стане това и защо трябва да се даде на конкретно общинско дружество, което без търг да оперира на въпросния пазар.
„Очевидно има някакво гигантско бързане. Всичко прилича на това, че някакви хора се плашат да не изгубят контрол върху ключово пространство в София.“
„Може би са очаквали да намерим отнякъде едно гърне с пари, за да премахнем незаконните обекти, да почистим и да предложим на обществеността нова визия за мястото“, каза още Павлов.
Буквално за две денонощия докладът влиза за гласуване в СОС като допълнителна точка, а по правилника на Общинския съвет допълнителни точки се внасят само когато става дума за животрептящи въпроси, нетърпящи отлагане, коментира Константин Павлов.
„Помислете си, каква е тази столица, в която всяко пазарче е на ръчно управление от нейния Общински съвет?“
Според него циркулира и фалшива новина, че на мястото на пазара местната администрация иска да постави открита сцена.
„Моята визия е това да бъде по-гъвкаво пространство, локален център. София е твърде централизирана, тя има нужда от т.нар. вторичен градски център – места, където местните общности да се събират и там да тече общностен живот. В Западна Европа работи моделът на т.нар. тематични пазари - в отделни периоди от годината или в някой ден от седмицата да има фермерски пазар, коледни пазари, хоби пазари, занаятчийски пазари“, обясни местният кмет.
В социалните мрежи има паралелни подписки – както за запазването на пазара, така и за неговото преобразяване.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..