Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Спомен за тенора Светослав Рамаданов

Светослав Рамаданов е български тенор с невероятно дълга кариера - той пee на сцената на Софийската опера до 74-годишната си възраст. На 10 февруари се навършват 110 години от неговото рождение.

Роден в София, Светослав Рамаданов израства с проблемите на оперния ни театър - баща му е първият диригент на хора в новосъздадената тогава "Оперна дружба". От ранно детство се запознава с вокалното изкуство. Пее в училищния хор, в любителски хорове, постъпва в мъжкия хор „Гусла“, а там с него се занимава диригентът Асен Димитров, който го насочва към операта. 

Рамаданов следва в Юридическия факултет към Софийския университет, а в същото време взема уроци по вокална постановка при Събчо Събев. Една година е солист на Българската хорова капела „Светослав Обретенов“ - там го чува диригентът на Пражката народна опера Вацлав Кашик и го кани за постоянен солист на прочутия театър. Но Рамаданов избира предложението на ръководството на новосъздадената Варненска опера и неговата първа изява е на 10 септември 1947 г. в първия спектакъл на театъра - операта „Продадена невеста“ от Сметана. И още първата му изява е оценена положително - музикалният критик Стефан Тинтеров отбелязва: 
“Артистът от Варненската опера Светослав Рамаданов изпя партията на Йеник с подчертана музикална сигурност, отмерена и смислена фразировка, при светъл лиричен тембър и спокойно сценична интерпретация.“

До 1955 г. Рамаданов натрупва голям репертоар от лирични тенорови партии на сцената във Варна - това са Алфред, Каварадоси, Рудолф, Фауст, както и драматичните Канио, Дон Хозе, Туриду. През 1955 г. тенорът е поканен за солист на Софийската опера. По-късно се шегува, че е приел, защото нямало кой да пее Фауст в София. 

Цели 30 години той изпълнява главните тенорови партии в опери като "Риголето“, “Лучия ди Ламермур“, “Вълшебната флейта“, “Дон Жуан“, както и в оперите от български композитори “Ивайло“, “Луд гидия“, Майстори“, “Албена“, “Боянският майстор“ и др. Богата е и концертната му дейност - изпълнява соловите партии на Деветата симфония от Бетовен, ораторията „Годишните времена“ на Хайдн, Реквиемите на Моцарт и Верди. 

Със задълбоченото си изкуство Светослав Рамаданов дава своя принос в развитието на нашето оперно изпълнителско изкуство. Умира на 2 април 1990 г.

Подробностите от биографията на тенора и негов запис от 1960 г. можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Женя Адамова

Женя Адамова представя новата си изложба "Малки вечерни портрети"

Днес художничката Женя Адамова открива новата си изложба "Малки вечерни портрети" в столична галерия.  Изложбата включва малки скулптурни портрети , по които тя работи вече около половин година. Първоначално нямах конкретна идея, че ще се получи точно това, каза тя.  А защо лица, портрети - художничката споделя, че има личен интерес към..

публикувано на 24.03.23 в 10:10

Илиян Метев: "Една провинциална болница" всъщност е филм за емпатията

" За мен този филм е за емпатията, която може да възбудим един към друг, за човешките взаимоотношения.  Филмът отразява по особен начин пандемията, но на по-дълбоко ниво за мен този филм е да погледнем към другия, да го чуем и да се опитаме да му помогнем". Това заяви пред БНР Илиян Метев - сценарист и режисьор на филма "Една провинциална болница" ,..

публикувано на 24.03.23 в 09:47

Изложба в София на световноизвестни и български художници, обединени от американската идея

В столичната галерия "Виваком арт хол Оборище 5" се открива тематична изложба с творби, илюстриращи американската култура и изкуство . Експозицията ще продължи до 15 април и в нея са включени световноизвестни художници и трима български творци от различни направления и възраст, обединени от американската идея. Някои от американските..

публикувано на 23.03.23 в 17:54

Ахмет Бояджиоглу: СФФ е лицето на София, дори на България

Един фестивал е лицето на града, дори на държавата , каза пред БНР Ахмет Бояджиоглу - режисьор, продуцент, монтажист, член на международното жури на София филм фест. "Този фестивал е лицето на София, дори на България. Хората трябва да са много внимателни с него. Всички трябва да го подкрепят. Това е много важен фестивал ", изказа мнението си той..

публикувано на 23.03.23 в 09:59
Джералдин Чаплин

Джералдин Чаплин пристига у нас за „София филм фест“

Актрисата Джералдин Чаплин пристига този следобед у нас. Тя е един от специалните гости на „София филм фест“ и ще представи в столицата най-новия си филм „Лука“. Тя е едно от 11-те деца на Чарли Чаплин и първата му дъщеря с Уна О’Нийл. Режисьорът Дейвид Лийн открива Джералдин Чаплин в Париж, където тя е танцьорка и я кани да участва във..

публикувано на 23.03.23 в 07:32

"Каста дива" – едно предаване, което прави живота по-хубав

В предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ на 19-и март 2023 г.: 20.05-21.00 ч.: - Предпремиера на “Дон Паскуале“ от Доницети на сцената на Варненската опера – кореспонденция на Даниела Стойнова - “Българските оперни певци по световните сцени“ – рубрика на Светлана Димитрова - Възраждане на Вагнеровото..

обновено на 22.03.23 в 22:11
Донка Ангъчева с екипа на филма

Филм за пианистката Донка Ангъчева с премиера във Виена

На 19 март в австрийската столица се състоя официалната премиерна прожекция на документалния филм “Апасионата“, посветен на житейския път и успешната международна кариера на забележителната българска пианистка Донка Ангъчева.  Събитието бе перфектно организирано и се проведе в стилната обстановка на един от най-старите и реномирани..

публикувано на 22.03.23 в 20:23