Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Максим Гайдев: Обучението и квалификацията на спешните медици куцат

Спешните центрове са оборудвани в пълен обем, но линейките и апаратурата не оказват спешна помощ

Снимка: БГНЕС

В стандарта за спешна помощ съществува регистриране на спешен пациент, който сам е пристигнал в спешното отделение, но има и текст, който регламентира, че в животозастрашаващо състояние той трябва веднага да постъпи в шокова зала, а след това да се прави регистрация. Това обясни пред БНР д-р Максим Гайдев, председател на Асоциацията на спешните лекари.

Неприятният инцидент във Враца предизвика бурна негативна реакция към медиците от системата на спешна помощ, допълни Гайдев.

„Не трябва да се вторачваме в стандарта. Той е огромен, обемист документ, който много трудно се „смила“, за да се влезе в пълния алгоритъм на този стандарт, той е доста тежък. Но е права министър Сербезова, че има нарушения в алгоритъма при постъпването на този спешен пациент.“

Според д-р Гайдев всеки може да допусне грешка, но за него е било странно защо, при положение, че шоковата зала на болницата във Враца се намира в съседство, веднага в тази ситуация не е била отворена врата на залата, „да каже на колегите, че има критично болен вънка“.

Максим Гайдев посочи, че куца обучението за подготовка и квалификацията на работещите в Спешната помощ какво да се прави в животозастрашаващи състояния и за оказване на адекватна спешна помощ.

Има достатъчно спешни центрове, друг е въпросът с какви кадри сме покрили територията на страната, коментира той в предаването „Преди всички“. По думите му „все още тази част от медицината не е привлекателна за младите колеги“.

Линейките и апаратурата не оказват спешна помощ. В момента от страна на линейки и оборудването в линейките не може да искаме нищо повече, те се напълно оборудвани за оказване на тази животоспасяваща първа помощ. Във всички коли, центровете са оборудвани в пълен обем.“

Във връзка с парамедиците, които по света работят в рамките на спешната помощ, д-р Гайдев смята, че в България понятието е било изкривено.

„Ние приехме, че някой от улицата ще го хванем, ще го обучим за 20 дена и, хоп, слагаме го в линейката да тръгне да спасява хората. Нека да не подценяваме тази професия, нека да не излагаме на риск българското население – необучени кадри, които да ги изпращаме да ги спасяват.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 минути. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37