С фойерверки, речи и музикална програма, включваща композицията на Джон Ленън "Imagin", официално започнаха Зимните олимпийски игри в Пекин. Китайският президент Си Цзинпин обяви Игрите за открити.
Традиционно атлетите на страните участнички дефилираха с националните флагове, но част от делегациите не включват дипломатическо представителство заради наложен бойкот.
В него участват САЩ, Великобритания, Канада, Австралия, Литва и други страни. Причината е нарушаването на човешки права в Китай.
Поради тази причина откриващата церемония на игрите не беше уважена от много световни лидери. Там обаче беше руският президент Владимир Путин. А преди церемонията Москва и Пекин излязоха с обща декларация срещу разширяването на НАТО.
Първата среща на живо между Си Цзинпин и Владимир Путин от началото на пандемията произведе стратегически документ със споделено искане - "Страните се противопоставят на по-нататъшното разширяване на НАТО и призовават Североатлантическия алианс да изостави идеологическите подходи от епохата на Студената война".
Така в началото на Олимпиадата Пекин официално застана до съюзника си в искането на Москва за гаранции в сферата на сигурността.
Едно от тях - Украйна, около която продължават да са струпани около 100 000 руски военни, да не се присъединява към НАТО.
Русия и Китай определят като дестабилизиращо влиянието на Вашингтон и настояват Западът да уважава "суверенитета, сигурността и интересите на други страни".
Сред сериозните притеснения в съвместното изявление е стратегическият договор между САЩ, Великобритания и Австралия, който предвижда Канбера да придобие флот от ядрени подводници. Според Москва и Пекин това заплашва сигурността в Азиатско-Тихоокеанския регион.
Изявлението засяга и редица други въпроси - от правилата на Световната търговска организация до тройното сътрудничество с Индия.
В един от параграфите Русия и Китай настояват за "международно управление на интернет", което да им гарантира "суверенното право да регулират националните сегменти" на световната мрежа.
Русия и Китай сключиха и сделка за доставка на руски природен газ за период от 30 години, което доведе до поскъпване на рублата и на акциите на руските енергийни компании.
Съгласно споразумението руската държавна компания "Газпром" ще доставя 10 милиарда кубически метра газ годишно на китайския енергиен гигант CNPC.
Договорът е за срок от 30 години, а доставките ще се осъществяват по нов тръбопровод, който ще свърже Далечния изток на Русия със североизточен Китай. Доставките трябва да стартират след две до три години, а синьото гориво ще бъде заплащано в евро, тъй като двамата лидери Владимир Путин и Си Цзинпин се договориха да работят във валути, различни от американския долар.
Русия вече изпраща газ до Китай чрез газопровода "Силата на Сибир". Той обаче не е свързан с тръби, подаващи газ към Европа, която е изправена пред покачващи се цени поради ограничените доставки - една от няколкото точки на напрежение на ЕС с Москва.
Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител гласува "въздържал се". Серията от допълнения съдържанието на резолюцията беше направена по..
Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом в опит да укрепи подкрепата за Украйна срещу "агресора“ Русия. Макрон пристигна в Белия дом Срещата дойде в момент, когато отношенията на американския президент с Москва във връзка с войната заплашиха да разклатят трансатлантическия съюз. На третата годишнина от..
Турция поднови поканата си към Русия и Украйна да преговарят за мир на нейна територия. Готовността да приеме такива преговори изрази външният министър Хакан Фидан пред руския първи дипломат Сергей Лавров, който посети днес Анкара. Президентът Реджеп Ердоган изрази подкрепа за териториалната цялост на Украйна и за инициативата на американския си..
Сградата на Министерския съвет в центъра на столицата бе осветена в цветовете на украинското и на българското знаме. Правителствената пресслужба посочва, че това се прави в израз на подкрепа за Украйна и на солидарност с украинския народ 3 години след началото на пълномащабната руска война.
"Сигурността на Украйна е сигурност за цяла Европа. Само заедно можем да постигнем сигурност, просперитет и траен мир в Европа. Нашата борба продължава." "Граждански събор в подкрепа на Украйна" пред Президентството Това каза посланик Олеся Илашчук на гражданския Събор в подкрепа на Украйна, който се провежда пред сградата на президентската..
Десетки българи и украински бежанци се събраха на мълчаливо бдение пред паметника "Майка България“ в центъра на Велико Търново, за да отбележат третата година от началото на военната агресия на Русия в Украйна с инициативата "Подкрепа за Украйна – сигурност за Европа“. Да се завърнат в свободна Украйна, но да има къде да се върнат с децата..
Съединените щати предупредиха, че ще наложат вето на всички опити за промяна на проекторезолюцията, която предлагат на Съвета за сигурност на ООН за гласуване по повод третата годишнина от началото на руско-украинската война. Това съобщи агенция Ройтерс. Администрацията на Доналд Тръмп се опитва да събере воюващите страни на масата за..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.