Като бях малък, имаше една фолклорна залъгалка, някакъв си нонсенс. Нонсенсът в британската народна култура е художествен тъпизъм или приятна за ухото безсмислица. Та и в нашата народна култура имаше такова нещо, което звучеше някак си така:
Жили-били три японци -
Ян,
Янциан,
Янциан-Цианцидрон.
Жили-били три японки -
Ципа,
Ципарипа,
Ципарипа-Рипапон.
Женили се:
Ян за Ципа,
Янциан за Ципарипа,
Янциан-Цианцидрон за Ципарипа-Рипапон.
Това “жили-били” цял живот ме тормозеше, чудех се защо българският народ ползва такива думи - жили-били???? И добре че дойде интернет епохата, та си реших научната загадка - то сега в интернет всякакви безполезни знания се намират.
Произходът на тая залъгалка-нонсенс се оказа, че е руски, даже някъде из литературата го цитират. На руски обаче по-често се среща вариант, който е за някакви китайци:
Жили-были три китайца: Як, Як-цедрак, Як-цедрак-цедрак-цедрони.
Народният певец, който е адаптирал скороговорката на български, нещо е объркал японци и китайци.
Шантава работа. Като последните олимпиади - лятната беше в Япония с една година закъснение, зимната олимпиада в Китай тия дни я откриха. Но работата наистина е шантава. Спортистите се състезават в обособен карантинен балон, няма публика, няма китайски дракони, няма дявол.
И за тая олимпиада без публика са профукали около 4 млрд. долара, а още 9 милиарда похарчили за жп магистрала между Пекин и Джандзякоу, другия град, където ще се надпреварват в ски алпийските дисциплини. Ама това са много пари!
Жили-били 13 млрд, пуф - изхарчихме ги.
Да ги бяха дали на България и Македония за сдобряване. И без това аз постоянно бъркам Гуанджоу с Джандзякоу. Като Чехов и Толстой ги бъркам и като общата и отделната история на България и Македония. Култура, история, песни, танци, кое на кого е, не мога да ги оправя.
Ама да ни дадат 13 милиарда за дружба и сътрудничество - охааа, предвиждам такъв живот, че само си викам дано! Ще има да си печатаме паспорти и скоростни жп линии до Скопие.
Да ни дадат 13 млрд и да кажат - живейте дружно българи и македонци, па да видиш няма ли да им пея като в песента “Дано”:
Ела, приятел, и лапата дай,
аз ще ти дам ръка!
То в тая песен се пее за приятелството с животните, ама на такава купчина пари - няма да седнем да се обиждаме за глупости, маймуни ли сме или хора - чунга-чанга, яж кокоси и банани по цяла година! А може и да не се караме, а направо да се избием, като вземем да дърпаме парите и да спорим кой по-голяма дружба и сътрудничество предлага по тоя многомилиарден план за възстановяване и развитие.
Така или иначе, такива пари няма, това е една празна фантазия и дори в международното положение разправят, че македонците харчели луди пари за лобизъм.
Гледам тия дни - американски сенатори нещо са се ангажирали с македонската кауза и казали, че македонците стъпили на американския континент заедно с Колумб, още през 1492 г.
Пристига, значи, Колумб на индианския бряг и вика - може ли да открия тоя красив и плодороден континент с моите приятели от Македония, които сега си нямат държава, но с удоволствие ще си я създадат само след няколко века турско, сръбско, гръцко и българско присъствие. И това било някъде по Южна Америка, която Бай Христофор смятал за източна Индия. И той се объркал. И клетото коренно население на Америките така си и останало в европейските езици - индианци. Даже на английски няма разлика в думата за индианец и индиец. Сигурно още ги бъркат като Чехов и Толстой или като България и Македония.
Аз да ви кажа в спора между България и Македония съм на страната на американеца, който е взел един чувал пари, за да прави разлика между българи и македонци.
В тия репортажи от Америка разправят, че някакъв българин Стоян Христов отишъл миналия век в Съединените щати, станал страхотен американски писател и шпионин, написал книга, дето седяла на нощното шкафче на самия Рузвелт - аз и Рузвелтите ги бъркам - кой беше Франклин, кой беше Теодор. Книгата на нашия Христов била на тема американска история и докато я пишел, още бил българин. По-точно българо-американец. После обаче се разочаровал от България и станал македоно-американец.
Ето тук, скъпи съучастници, е ключът към целия Македонски въпрос.
Бил българин, станал македонец. Александър Македонски и той бил елинист и ученик на Аристотел, но после станал космополит и разкарал Аристотел. Защото големият философ Аристотел - физика, метафизика, туй-онуй, ама бил ограничен в разбиранията си. Аристотел смятал всички не-гърци за варвари и искал да ги цивилизова по гръцки. Александър Велики пък развил по-космополитни разбирания. И казал на Аристотел - махай ми се от главата, кратуно философска, че ме ядосваш, не мога да се концентрирам. Аз може млад да загина, ама не ща да ти слушам глупостите.
А иначе на тоя свят всеки носи в сърцето си една Македония или една Вътрешна Монголия, или някакви покрайнини-украйнини на духовната си империя.
Китай например не може да прежали Тайван, а пък Тайван се има за истинския Китай и смята, че рано или късно континентален Китай трябва да се присъедини към тоя самотен остров Тайван. Обаче по света постоянно бъркат Тайван с Тайланд, макар че нямат нищо общо.
Затова пак ви казвам - най-хубаво е да вземаш пари, за да различаваш тия от ония. Някои лекомислени индивиди казват - пари не ща, акъл ми дай. Аз пък съм петимен и за пари, и за познания.
Бъркам те със някой май,
кой ли беше ти?
Дай пари, пари ми дай,
и ми подскажи!
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..
Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно..
"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..
Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
В края на 2024-та година Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започна национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с..
"Министерският съвет изпълни задължението, което трябваше да изпълни по силата на текст от Кодекса на труда. Трябваше да се изпълни – все още не е..