Досега известните планове са до 2030 година Европейският Съюз да създава 20% от чиповете в световен мащаб, а зад тази амбиция стоят инвестиции за 42 милиарда евро.
Като бюджет и цел това е постижимо, смята доц. Георги Ангелов, ръководител на Катедра „Микроелектроника“ в Техническия университет в София, работи и в лаборатория за проектиране и дизайн на чипове.
Индустрията в областта на микроелектрониката, или чиповете, е от порядъка на няколкостотин милиарда долара годишно, това е огромен бизнес, казва В Европа има отлив на производствени мощности – фабриките, където се произвеждат чиповете, отбелязва доц. Ангелов.
„Наричат се „чисти стаи“. Стойността на една такава фабрика е от порядъка на няколко милиарда долара. Този тип производствени мощности се съсредоточават в Югоизточна Азия или в Америка. В Европа остава частта, свързана с проектирането, дизайна, разработването на технологии.“
При прекъсването на веригите за доставка, което наблюдаваме в последните две години заради пандемията, се оказва, че когато нямаш производствени мощности в рамките на Европа, това създава множество затруднения, коментира Георги Ангелов.
По думите му „това е обосновката защо трябва да се мисли по отношение дори на законодателно регулиране на този тип бизнес.“
В Европа има мощности за производство, но те са на чуждестранни компании, уточнява преподавателят. Развойни центрове има в Белгия, Ирландия и Франция.
Логично е да се затвори цикълът, подчертава доц. Ангелов.
„Производствата, когато са извън рамките на Европа, това нарушава пълния цикъл за доставяне на готов продукт.“
Георги Ангелов е на мнение, че в момента у нас ядрото, свързано с микроелектрониката, съобразно мащаба ни като държава е добро.
„България в момента се намира в добра позиция. В последните 20 години беше приоритет софтуерните науки. Тенденцията в следващите 30+ години – търсенето на електронно инженерство, в частност микро- и наноелектрониката, да надвиши като тренд софтуерните специалности.“
„Има ни, и то не сме пренебрежими. Не стъпваме на гола поляна“, обобщава Ангелов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Свещеник от Кърджали започна инициатива за основен ремонт на храма в гробищния парк на града . Разкрита е дарителска сметка за желаещите да се включат..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата...