Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хитрините на един габровски пенсионер

Петър Тоцев има три слънчеви фурни за готвене, планира слънчев панел от компактдискове

Петър Тоцев
Снимка: Велина Махлебашиева

Дали габровци, прочути със своята пестеливост, имат рецепта за оцеляване във времена на постоянно поскъпване на живота? Един от тях със сигурност има такава рецепта - пенсионираният историк Петър Тоцев.

Той използва слънчевата енергия да готви и да се топли и съвсем в духа на екологичните тенденции се стреми максимално да намали отпадъците от домакинството си.

В дните за получаване на пенсиите, но в очакване на януарските сметки за ток, чувствата му са смесени.

„Сметката ми за тока е нараснала с 40% - 17-18 лева, до 20 стига, зависи“, споделя Петър Тоцев.

Петър Тоцев има три слънчеви фурни за готвене, които си е направил от кутии за обувки, стиропор, алуминиево фолио и стъкло от стар прозорец. Този поддръжник на движението „Направи си сам“ знае как да направи от нищо нещо, експериментира с подръчни материали, измайсторил е и други полезни уреди, като само копира устройства, познати отдавна. За тези хитрини има време след пенсионирането си. 

Вече съм свободен и мога да уча нови неща“, доволно отбелязва Тоцев, който е бивш директор на Историческия музей в Габрово.

Стремежът ми е да избягам от скуката. Не е свързан само с това да гледам мачове или географски пътешествия. На мен ми е интересно хората какво са направили. За мен остава само да ги копирам“, допълва габровецът.

Той използва южното изложение, слънчевите си печки, кутията за готвене и новости, с които се запознава, за да облекчи всекидневието си. Иска да усъвършенства и друго.

Да няма отпадъци при мен. Пластмасови бутилки, консервени кутии, всичко това по някакъв начин да ми влезе в употреба. И тъй като в целия свят движението „Направи си сам“ е много популярно, има много примери.“

Следващият опит на габровеца ще е сглобяването на слънчев панел от компактдискове. Надява се експериментът да е успешен и с произведената енергия да си захрани електрическата крушка. Вече е постигнал по-висока температура в една от стаите на жилището си с изобретения панел от боядисани в черно бирени кенчета, който е поставил на прозореца.

Рентабилността била гарантирана в 164 дни от годината, колкото са  дните със слънцегреене в Габровския край. Така пенсионерът, макар да няма котка без опашка, задържа топлото.

Петър Тоцев признава, че усеща поскъпването по джоба си, но с парите от Covid добавката плащал лекарствата, а за по-комфортен живот разчита на допълнителни доходи от спорадични професионални ангажименти.

Много е важно да не тръгнеш по течението – всичко да ти е лошо, сбъркано, трудно, да се чувстваш изоставен и забравен, вярва възрастният човек.

И понеже е историк, се отваря приказка и за миналото на Габрово, от времето на „българския Манчестър“. Конкретният повод е настоящият разговор за работодателите и работещите бедни. Габровските индустриалци са произвеждали за войската и са работили в условия на истинска пазарна икономика, изтъква Петър Тоцев. За да успеят да привлекат работници от съседни градове и села е трябвало да им създадат добри условия за живот, каквито по думите му не е имало дори в чисто капиталистическите държави.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Велина Махлебашиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57