Премиерът Кирил Петков се яви днес на разпит във Върховната касационна прокуратура, където беше призован да повтори пред разследващите имената, които е споменал по време на срещата си с главния прокурор Иван Гешев в петък, за които, според Петков, се знае, че са извършили престъпления, но прокуратурата не ги разследва. На разпит беше и началникът на кабинета на премиера .Лена Бориславова
Както беше анонсирал, Петков донесе на разпитващите го прокурори публикации.
На пристигане - малко преди 12 часа, във ВКС Петков направи коментар, че в папката, която носи, има публично известни материали, свързани с хора, „които извършили престъпления, но прокуратурата не е предприела действия“. Той каза, че ще предостави материали на разследващите, а по-рано посочи, че ще задава въпроси за разследвания, за които дотук няма информация какво се е случило. В списъка от папката са били добавени и нови имена. Сред тях и на Младен Михалев – Маджо.
Повечето време от близо двата часа, които Петков е прекарал при прокурорите, е преминал в описване на публикациите, които той е донесъл - за 19 случая.
Премиерът определи като политически пиар призоваването му от прокуратурата. Той остана около 2 часа при разследващите, на които е предоставил материали за 19 лица, за които в обществото има съмнения, че са замесени в корупционни схеми.
И Петков, и Бориславова отказаха да изброят всички имена от публикациите пред медиите, но все пак няколко станаха ясни: "Даки, Маджо, имаме и Петьо Еврото“.
„Има и публикации, свързани с личността на господин Делян Пеевски“.
В описване на предоставените от Петков медийни публикации е преминала по-голямата част от разпита му, на който са присъствали двама прокурори.
Очакванията са, че - след като министър-председателят на държавата е сезирал прокуратурата, ще има нова проверка и обществеността ще научи какво е установило държавното обвинение, посочи Петков.
"Моята критика и тази на "Продължаваме промяната" е, че не сме доволни от свършеното от Иван Гешев като главен прокурор. Цялото общество би се радвало да получи неговата оставка", каза още Петков, който отрече обаче това да е намеса в работата на прокуратурата.
На въпрос допустимо ли е изпълнителната власт да анонсира разследвания, да говори за обвинения и обиск и как ще коментира твърденията на прокурори, че се оказва политически натиск върху тях, премиерът отговори, че уважава разделението на властите и че всъщност въпросите, които задава е защото обществото очаква резултати.
"Разделението на властите е нещо, на което аз много държа и много уважавам. Единственото, което фокусирам тук с този разговор и с днешното ми идване, е, че обществото очаква справедливост, очаква прокуратурата да си върши работата и всички ние имаме големи въпросителни дали това се е случвало до този момент и дали главният прокурор е правил всичко в неговите правомощия да се достигне това ниво на справедливост, което всички ние очакваме".
Ето какви според Кирил Петков са приемливите срокове, в които трябва да има някаква реакция на прокуратурата след предоставените материали:
"Ами, това, което ние всички трябва да видим, е, че справедливостта е постигната и че никой няма над закона. Колко време? Има разделение на властите. Аз не мога да им поставям срокове, но това, което очаквам от тях, е наистина да почнат да си вършат работата и наистина да се занимават с казуси, които имат огромно обществено значение, казуси, които са свързани с корупция, казуси, които са свързани с други потенциални престъпления. Аз не съм обвинителен орган, не мога да кажа дали някой е виновен или не, но това, което мога да кажа е, че обществото се интересува".
По-рано Петков коментира и днешните думи на президента, че разпитът е форма на институционално изнудване.
Премиерът каза, че не вижда в това институционален натиск или изнудване, а по-скоро проява на безпомощност на прокуратурата, която очаква някой да ѝ предостави информация за случаи, за които сама трябва да знае.
„Една прокуратура…би трябвало сама да се самосезира по публични данни, това е част от техните задължения. Ако имат нужда от помощ, тук съм да го представя“, каза Петков, според когото няма натиск, а „излишен пиар“.
„Аз съм от друга страна доволен, че тези имена, които винаги досега са били говорени в кулоари, в коридори и в журналистически разследвания, никога не сме ги чули официално от прокуратурата. Сега се надявам те да направят всичките действия, след като министър-председателят им го носи на крака“, посочи още Петков.
След министър-председателя в 15 часа за разпит в прокуратурата дойде и началникът на кабинета му Лена Бориславова. Тя е призована, защото е присъствала на разговора на премиера с Иван Гешев.
Бориславова дойде само с едно листче и каза, че носи списък с имена. Потвърди две политически имена, които са в този списък - на депутата Делян Пеевски и на бившия министър-председател Бойко Борисов и отказа да каже другите.
Не беше наясно какво очакват от нея от държавното обвинение, но разказа, че всъщност темата за списъка с хора, заради които днес се провеждат тези разпити, не е била акцент в разговора на премиера с главния прокурор в понеделник.
Препоръча да попитаме държавното обвинение защо няколко дни по-късно е съобщил за него и е предизвикал тези разпити.
В коментар по повод призоваването си Кирил Петков по-рано декларира, че с удоволствие ще свидетелства, но и ще пита прокурорите за случаи като „Барселонагейт“, „Мата Хари“, „Осемте джуджета“, магистралите, Българската банка за развитие и други.
„Всичките тези въпроси са доста важни, защото те са общоизвестни. Аз лично не съм запознат до този момент за конкретни действия, които са резултирали в потенциални обвинения. Като искаме да имаме работещо правосъдие, ние всички е хубаво да бъдем информирани какви са действията, които прокуратурата взима по тези важни казуси.
Ще направим списък от всички публикации, свързани с всички тези известни лица. Този списък ще бъде предоставен на прокуратурата, просто за да е ясно, че това са важни теми за обществото. И всичките тези публикации е хубаво да не останат във въздуха, а да има реакция в рамките на закона, ако прокуратурата реши, че това е най-добре. Разбира се, те са независим орган. Това си е тяхно решение“, каза Кирил Петков.
Вчера стана ясно, че обяснение по прокурорската проверка, по която са призовани Петков и Бориславова, е дал главният прокурор Иван Гешев като човекът, подал сигнал за твърденията на министър -председателя.
Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..
Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната. Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..
Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.
Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...
Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..
11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления. Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..
Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес. От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..