Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходима ли е още регулация на витаминните комплекси в хранителните добавки

Д-р Симеон Славчев: Ако си здравно грамотен, приемът на витамини и добавки не крие рискове

Снимка: Ани Петрова

Витаминните комплекси в хранителните добавки  и има ли регулация за тях и каква.

"Ако човек няма добра здравна грамотност, приемът на витамнни комплекси крие и рискове", коментира в "Хоризонт до обед" д-р Симеон Славчев, главен асистент Катедра "Превантивна медицина" в Медицински университет - София.
"Повечето от възрастните хора са по-скоро информирани за витамините. Това сочат данните ми, докато пишех доктората ми на тема - "Информиран избор на хранителни добавки като проблем на здравната грамотност и промоцията на здраве". Трябва да се обърне повече на промоция на здравето, на превенция и на информираност по тази тема.

Трябва да се разграничим и това, че има различни форми на всички минерали и витамини. Някои от формите се усвояват по-добре от организма. В някои от формите е посочена по-висока доза, защото очевидно формата не е толкова лесно усвояема от организма и част от това количество ще се изхвърли", поясни д-р Славчев.

 "Затова е важно да четем етикета на витамините, добавките. Проблемът е лесната им достъпност, защото хранителните добавки не са лекарства, те се регулират от Българската агенция по безопасност на храните. За тях не се изисква лекарско предписание и рецепта.

Фармацевтите, а и фитнес-инструктурите биха могли да информират адекватно хората за хранителните добавки и витамините", добави медикът.

БГНЕС

По думите му при съчетанието на витамини и минерали трябва да се има предвид, че има водноразтворими и мастноразтворими сред тях. А дозата е описана навсякъде на етикета. Той трябва да бъде на български език и в нашите мерни единици.

Мастноразтворим е витамин D и там има повече натрупване и може да има предозиране. Затова се чете етикета - 10 до 20 мигкрограма на ден е дозата за един човек, който не спортува активно. Това трябва да се следва", каза д-р Славчев.
По думите му хранителните добавки не са нито лекарство, нито храна, а е добавка с конкретни ползи.
По-засилената регулация трябва да е по отношение контрола на производството и достъпността на хранителните добавки.

Хранителните добавки са едни от най-рекламираните продукти . Предложенията ни заливат в интернет, телевизии, вестници , списания.

"Няма ден, в който пред очите ни да не попадне ново предложение за чудодейна помощ чрез хапчета, прахчета, схеми,  най-често привличат в интернет и с големи отстъпки ,често са обявени и като само натурални продукти" , казват плевенчани:
"Пия добавки само по предписание от лекар и при нужда като бременност, например.
Харесвам добавките, защото човешкото тяла има липса на определени витамини, но зная, че предозирането е също опасно. Аз обаче чета по тази тема. Не се консултирам с лекар. Чета указанията на продуктитите. Проследявам сертификацията на тези, които аз приемам".
"Здравите хора нямат нужда от хранителни добавки. Те са необходими при активно спортуващи хора.
Трябва да се внимава все пак от предозиране, но те не навреждат на тялото ни, стига да не съдържат кофеин или със стероиди,  които не бих ги препоръчали на никой, те наистина увреждат при предозиране...", посъветва инструкторът от Плевен Христо Каменополски.
Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06