Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходима ли е още регулация на витаминните комплекси в хранителните добавки

Д-р Симеон Славчев: Ако си здравно грамотен, приемът на витамини и добавки не крие рискове

Снимка: Ани Петрова

Витаминните комплекси в хранителните добавки  и има ли регулация за тях и каква.

"Ако човек няма добра здравна грамотност, приемът на витамнни комплекси крие и рискове", коментира в "Хоризонт до обед" д-р Симеон Славчев, главен асистент Катедра "Превантивна медицина" в Медицински университет - София.
"Повечето от възрастните хора са по-скоро информирани за витамините. Това сочат данните ми, докато пишех доктората ми на тема - "Информиран избор на хранителни добавки като проблем на здравната грамотност и промоцията на здраве". Трябва да се обърне повече на промоция на здравето, на превенция и на информираност по тази тема.

Трябва да се разграничим и това, че има различни форми на всички минерали и витамини. Някои от формите се усвояват по-добре от организма. В някои от формите е посочена по-висока доза, защото очевидно формата не е толкова лесно усвояема от организма и част от това количество ще се изхвърли", поясни д-р Славчев.

 "Затова е важно да четем етикета на витамините, добавките. Проблемът е лесната им достъпност, защото хранителните добавки не са лекарства, те се регулират от Българската агенция по безопасност на храните. За тях не се изисква лекарско предписание и рецепта.

Фармацевтите, а и фитнес-инструктурите биха могли да информират адекватно хората за хранителните добавки и витамините", добави медикът.

БГНЕС

По думите му при съчетанието на витамини и минерали трябва да се има предвид, че има водноразтворими и мастноразтворими сред тях. А дозата е описана навсякъде на етикета. Той трябва да бъде на български език и в нашите мерни единици.

Мастноразтворим е витамин D и там има повече натрупване и може да има предозиране. Затова се чете етикета - 10 до 20 мигкрограма на ден е дозата за един човек, който не спортува активно. Това трябва да се следва", каза д-р Славчев.
По думите му хранителните добавки не са нито лекарство, нито храна, а е добавка с конкретни ползи.
По-засилената регулация трябва да е по отношение контрола на производството и достъпността на хранителните добавки.

Хранителните добавки са едни от най-рекламираните продукти . Предложенията ни заливат в интернет, телевизии, вестници , списания.

"Няма ден, в който пред очите ни да не попадне ново предложение за чудодейна помощ чрез хапчета, прахчета, схеми,  най-често привличат в интернет и с големи отстъпки ,често са обявени и като само натурални продукти" , казват плевенчани:
"Пия добавки само по предписание от лекар и при нужда като бременност, например.
Харесвам добавките, защото човешкото тяла има липса на определени витамини, но зная, че предозирането е също опасно. Аз обаче чета по тази тема. Не се консултирам с лекар. Чета указанията на продуктитите. Проследявам сертификацията на тези, които аз приемам".
"Здравите хора нямат нужда от хранителни добавки. Те са необходими при активно спортуващи хора.
Трябва да се внимава все пак от предозиране, но те не навреждат на тялото ни, стига да не съдържат кофеин или със стероиди,  които не бих ги препоръчали на никой, те наистина увреждат при предозиране...", посъветва инструкторът от Плевен Христо Каменополски.
Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

публикувано на 22.05.24 в 10:24

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53