Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Павел Пенчев: У нас няма възможност да се произвежда електронергия от геотермална енергия, както смята Асен Василев

Снимка: БГНЕС
"Ползването на геотермалната енергия за отопление у нас не е чак толкова малко, както се твърди.

Култови наши находища като тези във Велинград,  Сандански, Хасковски минерални бани и други водата се ползва", каза в "Хоризонт до обед" проф. Павел Пенчев,  председател на Българската асоциация по подземни води, преподавател в Минно-геоложкия университет.

"Геотермалният ресурс са три вида- ниско температурни - до 90 градуса , средно - до 150 градуса и високо температурни - над 150 градуса.

Нашите основни ресурси са от ниско температурните, почти нямаме средно и високо температурни не може да се говори. Ползването на ниско температурните не е само за отопление, те се ползват за балнеология, за спорт, за хигиенни нужди. Това е директното ползване за топлина", за още проф. Пенчев.

Проф. Пенчев уточни, че не е осъществиво и не е реалистично да се случи казаното от министъра на финансите Асен Василев, че за 4 години може да изградим геотермални мощности за 400 мегавата и това да бъде записано в Плана за възстановяване и устойчивост:

"Това, което се говори, се отнася за използване на геотермална енергия за производство на електоренергия. Това в България не може да се случи, защото за производство на електроенергия са необходими среднотермални температурни източници, а както ви обясних, ние нямаме такива. Това, което говорят, че в Турция има, да но там геоложките условия са съвсем различни...там са обвързани с тектонски и разломни зони и по-добре, че у нас нямаме такива", поясни проф. Панчев.

По думите му ние имаме и много малко находища над 75 градуса, което е възможният минимум.

"Това означава, че можем да ползваме термалните извори за топлинна енергия и то на мястото на източника, тя няма как да се пренася. Тези "розови цифри" не отговарят на иситината, 400 мегавата - това е пълен абсурд", заяви експерта още пред БНР.

От Асоциацията са направили оценка и проучвания на всички находища на минерални и термални води,  допълни още проф. Пенчев. Техните проучвания са потвръдени и от оценката на Геологическия институт на БАН.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15